Trwa ładowanie...

Wizualizacja w leczeniu nerwicy

Avatar placeholder
06.06.2017 10:08
Wizualizacja w leczeniu nerwicy
Wizualizacja w leczeniu nerwicy

W jaki sposób możemy zdefiniować wizualizację w kontekście leczenia nerwicy? Mówiąc najprościej, jest to kumulacja pozytywnych wyobrażeń. Ciekawostką jest, że wizualizacja jest metodą przynoszącą efekty również podczas pracy ze sportowcami. Wizualizacja to skonfrontowanie z najbardziej problemowymi odczuciami.

spis treści
W walce z nerwicą może pomóc wizualizacja
W walce z nerwicą może pomóc wizualizacja

1. Wizualizacja jako metoda walki z nerwicą

Wizualizacja nie jest metodą jednorodną. Jej plan musi być dostosowany indywidualnie do potrzeb chorego. Tak naprawdę wizualizację wykorzystujemy od dzieciństwa. To właśnie za jej pomocą przyswajamy wiedzę o otaczającym świecie.

2. Wizualizacja jako forma leczenia nerwicy

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Na wstępie warto podkreślić, że do podstawowych sposobów walki z nerwicą zaliczymy: leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię. Wizualizacja może być jednak skuteczną metodą pomocniczą pozwalającą przede wszystkim przekształcić dotychczasowe schematy postępowania, które niekiedy są niezwykle ograniczające. Można śmiało powiedzieć, że konsekwentna praca nad własnymi słabościami i lękami poprawia znacznie psychiczne i fizyczne samopoczucie. W ten sposób można utrwalić prawidłowe wzory postępowania.

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

3. Ciało a umysł

Pomiędzy ciałem i umysłem istnieje specyficzna więź powiązania. Napięcie emocjonalne bardzo często objawia się przez oznaki somatyczne. Napięcie mięśniowe również jest procesem charakterystycznym. Jedną z terapii wykorzystujących wizualizację jest biofeedback. Metoda pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe i poznać reakcje własnego ciała. Lęk i stres uruchamiają spiralę, która kumuluje negatywne myśli. Zaczynamy odczuwać fizyczne dolegliwości, co jeszcze bardziej potęguje niepokój. Taka osoba jest cały czas rozdrażniona, odczuwa ciągłe napięcie wewnętrzne.

Zobacz także:

4. Biofeedback

Biofeedback jest na tyle rozwiniętą metodą, że pozwala dotrzeć do głównych źródeł własnych emocji. Chory uczy się kontrolować swoje wszystkie patologiczne stany. Jednocześnie uczy się, jak opanować objawy somatyczne nerwicy. Proces terapeutyczny oparty jest na przedstawieniu choremu określonych rzeczy, na których musi skupić swoją uwagę. Wówczas stabilizują się wszystkie reakcje. Typowym motywem wizualnym jest rozwijający się kwiat. W ten sposób można zniwelować napięcie mięśni, a nawet zmniejszyć ciśnienie krwi. Regularna praca pozwala kontrolować również napływające zewsząd emocje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze