5 najczęstszych problemów zdrowotnych kobiet. Uważaj na nie po 40. roku życia
Nasze ciała zmieniają się wraz z upływającym czasem. Im więcej mamy lat, tym większe ryzyko, że wystąpią u nas pewne choroby. W przypadku mężczyzn jest to np. rak prostaty. Co grozi kobietom po czterdziestce? Oto 5 najczęściej występujących problemów zdrowotnych.
1. Przybieranie na wadze
Spowolniony metabolizm doskwiera wielu kobietom po 40. urodzinach. Dlatego nabieranie zbędnych kilogramów z wiekiem wydaje nam się normalne.
Zrzucamy to na wolniejszą przemianę materii czy mniej ruchu. Jednak czynniki takie jak wiek, brak aktywności lub złe odżywianie również wpływają na naszą wagę. Jeśli tyjesz i nie możesz nad tym zapanować, warto skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że pojawiła się choroba np. niedoczynność tarczycy.
2. Osteoporoza
Na to schodzenie narażonych jest nawet 50 proc. kobiet po 40. roku życia. Utrata gęstości i siły kości zaczyna się już po 35 roku życia. W tym czasie zaczyna wytrącać się wapń.
Proces ten zaczyna przyśpieszać, gdy kobiety wchodzą w menopauzę. Na ratunek przychodzi aktywność fizyczna (najlepiej, żeby to był trening siłowy). Ruch stymuluje proces mineralizacji i powoduje zmiejszenie bólu kości i stawów.
3. Depresja
Wraz z wiekiem u kobiet mogą pojawić się problemy ze zdrowiem psychicznym. Zdarza się to częściej niż w przypadku mężczyzn. Najczęściej występują zabudzenia lękowe i depresja.
Jednak mogą pojawić się również schorzenia związane z upośledzeniem funkcji poznawczych, takie jak choroba Alzheimera. U kobiet dochodzi do częstych zmian poziomu hormonów. To czynnik, który sprawa ze płeć żeńska jest bardziej skłonna do rozwijania problemów psychicznych.
4. Guzy w piersi i rak szyjki macicy
Te dwa nowotwory najczęściej atakują kobiety. Rak piersi może występować w każdym wieku. Jednak ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Rak szyjki macicy to nowotwór, który zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania.
Jeśli przekroczyłaś już 40 rok życia, zacznij wykonywać regularnie badania cytologiczne. Rak wcześnie wykryty daje szanse na wyleczenie.
5. Zmęczenie
Wydaje się, że po 40 roku życia, gdy w przypadku wielu kobietdzieci są już większe i "odchowane", powinnyśmy mieć więcej czasu na odpoczynek. Jednak właśnie wtedy poziom energii spada, a panie skarżą się na nieuzasadnione zmęczeniem. Wynikać to może ze zmian hormonalnych, zwłaszcza w okresie menopauzy. Co może pomóc?
Lekarz może zalecić terapię hormonalną. Warto też dbać o odpowiednią ilość odpoczynku. Jeśli zmęczenie nie mija, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Ciągłe osłabienie może być objawem problemów ze zdrowiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl