Trwa ładowanie...

Alergia w ciąży

Avatar placeholder
23.04.2019 08:43
Alergia w ciąży
Alergia w ciąży (123rf)

Alergia w ciąży może się nasilać lub minimalizować swoje objawy – w zależności od reakcji organizmu kobiety ciężarnej na zmiany hormonalne. Jeśli masz skłonność do uczuleń i spodziewasz się dziecka, powinnaś uważać na szkodzące ci alergeny. Czasami pierwsze objawy alergii pojawiają się właśnie w czasie ciąży. Uczulenia nigdy nie wolno bagatelizować. Leki przeciwalergiczne stosowane przed zapłodnieniem nie są wskazane w czasie ciąży. Terapię w okresie dziewięciu miesięcy ciąży należy zmodyfikować w taki sposób, by była bezpieczna dla dziecka.

spis treści

1. Objawy alergii w ciąży

Najczęstszą postacią alergii w czasie ciąży jest alergia wziewna, np. na pyłki roślin, sierść zwierzęcą, roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów. Alergia wziewna o lekkim przebiegu nie jest groźna dla zdrowia, lecz jej natężone objawy mogą prowadzić do ataku astmy. Napad astmy u kobiety w ciąży jest niebezpieczny dla płodu, bo może powodować niedotlenienie. Duszność, problemy z nabraniem powietrza, kołatanie serca i przyspieszone tętno to typowe symptomy ataku astmy. Atak astmy w zaawansowanej ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego. Dziecko rodzi się wtedy z niską masą urodzeniową, mogą występować również zaburzenia neurologiczne. Innym częstym rodzajem alergii w czasie ciąży są alergie skórne. O wszelkich nietypowych zmianach skórnych należy informować lekarza prowadzącego ciążę. Wszelkie rumienie, krostki, obrzęki, pokrzywka, swędzące zaczerwienienia na skórze mogą być spowodowane alergenami pokarmowymi. W takich przypadkach konieczna jest dieta eliminacyjna.

2. Walka z alergią w ciąży

Jak każda choroba przewlekła, alergia wymaga stałego leczenia. Na szczęście przestrzegając zaleceń alergologa, możesz przetrwać ciążę w miarę komfortowo. Jeśli przed ciążą byłaś leczona z powodu alergii, w stanie błogosławionym powinnaś pozostawać pod opieką dwóch lekarzy: ginekologa i alergologa. Najbardziej skuteczna walka z alergią w czasie ciąży to unikanie na co dzień substancji lub czynników uczulających. Alergicy zazwyczaj doskonale się orientują, co prowokuje objawy uczuleniowe. Może się jednak zdarzyć, że bezpieczna przed ciążą sierść psa, teraz będzie wywoływała kichanie, duszności, łzawienie oczu czy wodnistą wydzielinę z nosa. Jeśli zatem zauważasz u siebie niepokojące objawy, których nie miałaś w czasie ciąży, koniecznie skontaktuj się z alergologiem.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Przede wszystkim stosuj się do zaleceń lekarza i unikaj czynników wywołujących objawy alergii. Jeśli masz uczulenie na kurz, zwiń dywany, puchate tkaniny i zadbaj o to, by ktoś wyręczył cię w częstym odkurzaniu mieszkania i zmywaniu podłóg. Raz w tygodniu zmieniaj pościel, często ją wietrz i pierz w wysokich temperaturach bez krochmalenia. Jeśli masz alergię na pyłki roślin, unikaj spacerów w słoneczne dni i wypadów za miasto. Na spacery wybieraj poranki i wieczory, gdyż rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków. Gdy cierpisz na alergię pokarmową, szkodzące ci produkty żywnościowe wyklucz ze swojej diety. Małe zmiany w menu na pewno nie zaszkodzą. Nie stosuj jednak rygorystycznej diety. Brak któregokolwiek składnika odżywczego nie jest pożądany w ciąży. Poradź się lekarza, czym zastąpić uczulające pokarmybez szwanku dla własnego zdrowia i zdrowia maleństwa. Dobrze się wysypiaj i unikaj wszelkich stresów, bo zdenerwowanie nasila reakcje alergiczne.

3. Leczenie alergii w ciąży

Niestety, nie zawsze daje się unikać kontaktu z alergenem. Czasami choroba ma skomplikowany przebieg i wymaga leczenia farmakologicznego. Najlepsze są leki antyalergiczne – może je jednak zalecić wyłącznie alergolog w dawkach bezpiecznych dla ciebie i dziecka. Nie lecz się na własną rękę! Pochopnie zastosowany farmaceutyk nie tylko nie zminimalizuje dolegliwości, ale również może mieć szkodliwy wpływ na płód. Jakie są bezpieczne sposoby na alergię? Przy alergicznym nieżycie nosa pomaga płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej. Przy skórze atopowej – smarowanie podrażnień kojącymi kremami i maściami natłuszczającymi. Przy alergii wziewnej i kontaktowej – picie wapna w dawce do 1000 mg dziennie.

W ciąży należy ostrożnie korzystać z kropli do nosa, a przy astmie – z inhalatorów dooskrzelowych. Czasami zalecana jest immunoterapia, czyli podawanie określonych dawek alergenów przez kilka miesięcy w celu uodpornienia organizmu na substancje uczulające. Organizm w wyniku immunoterapii zaczyna ignorować alergeny, a objawy uczulenia stają się coraz słabsze. Immunoterapii nie należy jednak rozpoczynać u u przyszłych mam i kobiet karmiących piersią. Na początku leczenia stosuje się duże dawki alergenów, co może powodować skutki uboczne, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Dlatego też odczulaniu najlepiej poddać się po całkowitym odstawieniu dziecka od piersi. Z drugiej strony, w sytuacji, gdy terapia rozpoczęła się przed ciążą i na tym etapie podawane są niewielkie dawki alergenów, możliwe jest bezpieczne dokończenie leczenia.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze