Trwa ładowanie...

Antybiotyki – kiedy i jak z nich korzystać?

Avatar placeholder
23.04.2019 10:04
Antybiotyki – kiedy i jak z nich korzystać?
Antybiotyki – kiedy i jak z nich korzystać? (123rf)

O tym, jak skuteczne są antybiotyki, nie trzeba nikogo przekonywać. Należy jednak pamiętać, że powinny być one używane rozważnie, bo w przeciwnym wypadku mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Lekarz powinien znać wykaz antybiotyków, które powinny być stosowane w danym przypadku. Stosowanie niewłaściwych leków lub w nieodpowiedni sposób może prowadzić do tego, że bakterie staną się odporne na ich działanie. Zauważono, że coraz więcej szczepów bakterii wykazuje antybiotykooporność. Poprzez złe stosowanie antybiotyków może dojść do takiej sytuacji, w której nie będziemy w stanie skutecznie leczyć wielu chorób.

spis treści

1. Kiedy zażywać antybiotyk?

Antybiotyk powinien być zażywany tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem, który ma najczęściej odpowiedni wykaz i jest w stanie dobrać właściwe leki do objawów danego schorzenia. Można je stosować tylko do chorób, które wywołane są przez bakterie lub – w niektórych przypadkach – grzyby i pierwotniaki. Żaden antybiotyk nie działa na wirusy.

Antybiotyki może nam przepisać tylko lekarz
Antybiotyki może nam przepisać tylko lekarz (123RF)

2. Kiedy stosować antybiotyk?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Leki te najczęściej stosowane są podczas anginy, która została wywołana przez paciorkowce. Można je też stosować też w leczeniu:

zapalenia płuc;

zapaleniu zatok;

• zapaleniu opon mózgowych;

zapaleniu pęcherza;

• zapaleniu dróg moczowych;

gruźlicy;

• przy chorobach wenerycznych.

Warto wiedzieć, że część antybiotyków nie dopuszcza do tego, aby drobnoustroje się rozmnażały. Część natomiast działa destrukcyjnie na procesy życiowe, które zachodzą wewnątrz bakterii, dzięki czemu uniemożliwia im przetrwanie. Niestety, należy pamiętać, że antybiotyki nie tylko niszczą bakterie chorobotwórcze, ale także te dobre, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niektóre z antybiotyków mają szerokie spektrum działania i zwalczają wiele typów bakterii. Niektóre ograniczają się tylko do zwalczania ściśle określonego rodzaju bakterii. Takie działanie ma znana wszystkim penicylina. Z tych właśnie powodów lekarz powinien zadbać o to, aby dobrać antybiotyki jak najlepiej. Dzięki temu są skuteczne, a czas trwania kuracji zostaje ograniczony do minimum.

3. Co to jest antybiogram?

Antybiogram jest to badanie mikrobiologiczne przeprowadzone na próbce pobranej z miejsca, w którym obecne jest zakażenie bakteryjne. Może to być nalot z gardła lub wydzielina z nosa. W wyniku tego badania określa się, które bakterie są odpowiedzialne za rozwój choroby. Przeprowadza się też badanie wrażliwości na antybiotyki. Mając takie dane, lekarz może zalecić najlepsze możliwe lekarstwo, które pomoże zwalczyć chorobę, gdyż najlepiej walczy z danym typem bakterii. Jednak antybiogram nie ma 100-procentowej skuteczności. W wyniku błędów, takich jak np. złe zabezpieczenie próbki do badań, może się okazać, że wyniki nie są prawdziwe. I nawet, jeśli w próbce znalezione zostały bakterie, to za chorobę odpowiada wirus. W takim przypadku antybiotyk nie będzie skuteczny. Bakterie obecne w próbce niekoniecznie są tymi samymi, które wywołały infekcję.

Na wynik antybiogramu trzeba czekać kilka dni, co nie zawsze jest możliwe. W przypadku, kiedy antybiotyk należy podać szybko, lekarz nie może czekać na ten wynik. Może on skorzystać z wykazu antybiotyków opracowanego w ramach projektu Alexander, który to wykaz rekomenduje, w których chorobach, jakie antybiotyki są najczęściej skuteczne, a które nie. Ważne jest to, że antybiogram ma związek z tą chorobą, na którą w danej chwili cierpimy. Przy kolejnym zachorowaniu musi być wykonany na nowo.

4. Probiotyki i witaminy

Antybiotyki niezwykle skutecznie walczą z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Niestety, nie zawsze ograniczają się do chorobotwórczych bakterii i czasem niszczą też te dobre, które są korzystne dla naszego zdrowia. Objawami niszczenia dobrych bakterii mogą być nieprawidłowości trawienne, infekcje intymne, grzybice. Dlatego, stosując antybiotyki, powinniśmy stosować także probiotyki. Odpowiadają one za odbudowanie środowiska dobrych bakterii w naszym organizmie i za uszczelnianie ścianek nabłonka, co chroni przed przedostawaniem się do krwi substancji szkodliwych. W przypadku zachorowania na grzybicę, należy sięgnąć po probiotyki w formie skondensowanej. Profilaktycznie i leczniczo można spożywać jogurty probiotyczne, które zawierają odpowiednie szczepy dobrych bakterii.

Musisz to wiedzieć

Jeśli chodzi o witaminy, to z ich podawaniem należy poczekać do zakończenia choroby. Niektóre bakterie wymagają do swojego rozwoju witamin. Kiedy będziemy ich dostarczali, walka z chorobą będzie dłuższa. Dlatego w okresie przyjmowania antybiotyków najlepiej zrezygnować z suplementów witamin i lepiej pobierać je z warzyw i owoców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze