Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie
Chrypka u dziecka bardzo rzadko jest schorzeniem występującym samodzielnie. Najczęściej wywołana jest infekcjami górnych dróg oddechowych i towarzyszą jej bóle gardła, kaszel, katar, a nawet gorączka. Jeżeli chrypka u dziecka występuje dłuższy okres i towarzyszą jej dodatkowe objawy, należy udać się z dzieckiem do lekarza w celu znalezienie źródła problemu.
1. Chrypka u dziecka – przyczyny
Chrypkę u dziecka może wywoływać kilka czynników. Chrypka u dziecka wiąże się z bóle gardła, katarem, kaszlem, gdyż mogą wywoływać ją infekcje dróg oddechowych. Zapaleniom gardła czy krtani może towarzyszyć uciążliwa chrypka.
Chrypka u dziecka może być spowodowana zaleganiem w gardle ciała obcego, wtedy głos dziecka powinien być niski, a u dziecka występują nagłe i częste napady kaszlu. Jeżeli dziecko nie uskarża się na dodatkowe dolegliwości, a często płacze, krzyczy czy nawet śpiewa, to przyczyną chrypki mogą być powyższe zachowania. Struny głosowe zostają naruszone, a u dziecka może usłyszeć zachrypnięty i zmieniony głos.
U dziecka można obserwować chrypę, gdy jest ono alergikiem. Kontakt z alergenem wywołuje nagłe pogorszenie mowy, świszczący oddech, kaszel czy duszności. Refluks żołądkowo-przełykowy może być kolejną przyczyną wystąpienia chrypki u dziecka. Wówczas dziecko odczuwa bóle i pieczenie w klatce piersiowej.
2. Chrypka u dziecka – leczenie
Aby wyleczyć chrypkę u dziecka należy zwalczyć jej przyczynę, która czasami okazuje się trudna do rozpoznania. Jeżeli dziecku towarzyszą dodatkowe objawy, to najlepiej, aby lekarstwo przepisał lekarz, gdyż infekcję dróg oddechowych trzeba niezwłocznie leczyć. Lekarz z całą pewnością przepisze tabletki do ssania na gardło albo syrop. Bardzo dobrze jest wybierać produkty na bazie aloesu lub tymianku.
Musisz to wiedzieć
Jeżeli przyczyną wystąpienia kaszlu jest alergia, to należy udać się z dzieckiem do alergologa, który zleci wykonanie badań mających na celu znalezienie alergenu. Rodzice powinni wiedzieć, iż z dziećmi, które nie ukończyły 3. roku życia najlepiej jest udać się do lekarza, gdyż nie powinno się podawać żadnego lekarstwa „na własną rękę”. Oprócz farmakologii można zastosować domowe sposoby na chrypkę u dzieci. Należą do nich:
picie wody – śluzówkę należy nawilżać, aby nie pozostawała sucha, woda jest lekiem, na wiele dolegliwości;
picie herbaty z miodem, cytryną i sokiem malinowym – bardzo dobrze sprawdza się podczas przeziębienia. Maliny, miód i cytryna działają bakteriobójczo i wzmacniają organizm;
płukanki na gardło – świetnie sprawdzi się napar z rumianku, który ma działanie łagodzące, jednak tego typu leczenie najlepiej sprawdzi się u starszych dzieci;
okłady – do gardła dziecka można przyłożyć nawilżoną ciepłą wodą szmatkę, dzięki której gardło będzie dogrzewane;
odpowiednia temperatura pokoju – jeżeli powietrze jest zbyt suche, to dziecku gorzej się oddycha, należy zadbać, aby w pokoju była temperatura 18-20 stopni - ta jest najodpowiedniejsza.
Jeżeli mimo stosowania domowych sposobów na złagodzenie chrypy objawy nadal występują, należy niezwłocznie udać się do lekarza.