Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Odwodnienie u dziecka. Oto, co musisz wiedzieć

Avatar placeholder
16.02.2022 21:05
Odwodnienie u dziecka. Oto, co musisz wiedzieć
Odwodnienie u dziecka. Oto, co musisz wiedzieć (123rf)

Odwodnienie tak u dzieci, jak i u dorosłych jest stanem, w którym występuje niedobór płynów w organizmie. Jego przyczyną mogą być wymioty i biegunka oraz bardzo często nieuzupełnianie niedoboru płynów w organizmie.

spis treści

1. Podstawowe przyczyny odwodnienia u dzieci

Oznakami odwodnienia u dziecka mogą być zapadnięte oczy, zapadnięte ciemiączko u niemowląt, brak łez podczas płaczu, rzadsze oddawanie mniejszej ilości moczu. Dzieci cierpiące na odwodnienie mogą być też bardziej apatyczne. Niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na odwodnienie, gdyż tracą płyny zdecydowanie szybciej niż dorośli.

Częstą przyczyną odwodnienia u dzieci jest niechęć do jedzenia i picia. Może się pojawić ono także w związku z infekcją wirusową, która może objawiać się gorączką, spadkiem apetytu. Mogą się także pojawić wymioty i biegunka.

Zobacz film: "W upały nigdy nie zostawiaj wody w samochodzie"

Za część infekcji odpowiadają też rotawirusy. W wyniku działań wirusów mogą się pojawić rany w jamie ustnej dziecka, co może być także pośrednią przyczyną pojawienia się odwodnienia, gdyż rany są bolesne i dziecko nie chce jeść ani pić.

Także w przypadku infekcji pasożytniczych, takich jak lamblioza, może pojawić się odwodnienie. W przypadku tej infekcji może dochodzić do pojawiania się biegunki i co z tym związane – do nadmiernej utraty płynów.

Przyczyną odwodnienia może też być nadmierne pocenie się dziecka, szczególnie w upalne dni. Dlatego należy zwracać uwagę, aby dziecko przyjmowało w tym czasie więcej płynów niż zazwyczaj.

Często odwodnienie u dzieci spowodowane jest niechęcią do picia i jedzenia
Często odwodnienie u dzieci spowodowane jest niechęcią do picia i jedzenia (123RF)

2. Sposoby na uzupełnianie płynów w organizmie dziecka

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko przejawia objawy odwodnienia, kiedy pojawiły się u niego wymioty i biegunka, należy niezwłocznie uzupełnić niedobór płynów w jego organizmie. Trzeba dziecku niezwłocznie podać coś do picia i przypilnować, aby piło małymi łyczkami.

Lepiej podawać picie częściej, ale w mniejszych porcjach. W przypadku podejrzenia, że może nastąpić odwodnienie, należy dziecku często podawać małe ilości herbatek ziołowych słodzonych miodem, wody z miodem.

Odwodnionemu maluchowi można też podawać specjalne płyny nawadniające. Ważne, aby preparaty te w optymalny sposób nawadniały organizm i wyrównywały straty wody oraz elektrolitów. Niektóre preparaty na odwodnienie mają w swoim składzie elektrolity i glukozę. Taki preparat z elektrolitami powinien znajdować się w każdym domu, aby można było go podać w przypadku odwodnienia.

3. Odpowiednia dieta przy odwodnieniu

Kluczową sprawą przy odwodnieniu dziecka jest prawidłowe nawodnienie jego organizmu. Najskuteczniejsze są oczywiście specjalne płyny nawadniające. Doskonale sprawdza się też zmiana diety na taką, która będzie sprzyjała nawodnieniu dziecka.

Warto wiedzieć, że podawanie rosołu, soków owocowych, czystej wody lub herbaty nie zawsze się sprawdza i nie jest najskuteczniejszym sposobem na nawodnienie organizmu. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Płyny te nie mają najczęściej odpowiedniej proporcji soli mineralnych i glukozy. Czasem mogą nawet nasilić biegunkę, co prowadzi do zwiększenia odwodnienia.

Znacznie korzystniejsza będzie taka zmiana diety, która sprawi, że dziecko będzie zjadało więcej posiłków, w skład których wejdą owoce i warzywa, czyli pożywienie, które zawiera dużo wody. Można podawać dziecku pokarmy płynne.

Należy pamiętać o tym, aby dziecko cierpiące na odwodnienie, w jedzeniu otrzymywało niezbędne składniki odżywcze. Muszą się w nim znaleźć węglowodany złożone, które są obecne w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach zbożowych, ziemniakach.

Także obecność chudego mięsa oraz jogurtów jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że dieta musi być dopasowana do wieku dziecka i w przypadku odwodnienia najlepiej nie wprowadzać nowych pokarmów, tylko podawać maluchowi to, co zna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze