Trwa ładowanie...

Dziecko ciągle było spragnione. Matka myślała, że to przez upał. Okazało się, że to objaw poważnej choroby

Avatar placeholder
07.06.2022 09:43
Dziecko ciągle było spragnione
Dziecko ciągle było spragnione (Facebook)

Kiedy Maddox zaczął pić dużo wody, jego mama się tym nie przejęła. Myślała, że jest spragniony z powodu upału. Nie miała pojęcia, że nadmierne pragnienie to objaw poważnej choroby.

spis treści

1. Chłopczyk pił ogromne ilości wody

Latem, 16-miesięczny syn Courtney Moore, Maddox, zaczął pić ogromne ilości wody, cały czas był spragniony.

- Nie byłam tym zaskoczona, temperatury w Sacramento był zabójcze. Jednak, gdy mój synek zaczął się moczyć w nocy, postanowiłam, że skontaktuję się z pediatrą. Można powiedzieć, że początkowo zostałam odesłana z kwitkiem. Zasugerowano mi, abym kupowała pieluchy, które są bardziej chłonne. Próbowałam dosłownie wszystkiego, każdej marki i nic nie działało - wspomina Courtney w rozmowie z "Today".

31-latka stwierdziła, że ponownie skonsultuje objawy syna z lekarzem, który tym razem zlecił badania krwi. Courtney nie spodziewała się takiej diagnozy. Dowiedziała się, że jej synek ma cukrzycę typu 1 i cukrzycową kwasicę ketonową.

- Lekarz powiedział, że jego stężenie glukozy we krwi wynosiło 684. Było bardzo wysokie. To były wyniki starszego, schorowanego człowieka - opowiada 31-latka.

Chłopiec ma cukrzycę typu 1
Chłopiec ma cukrzycę typu 1 (Facebook)

Maddox trafił do szpitala, gdzie został poddany leczeniu.

- Na początku nie wiedziałam, jak sobie z tym poradzimy. Nie sądziłam, że mój synek może być chory. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę przez całe życie. Bałam się, że nas to przerośnie. Ale potem pomyślałam, że musimy dać radę. Maddox musi przyjmować insulinę, regularnie się badać i wszystko będzie dobrze - mówi.

Kobieta postanowiła podzielić się historią swojego synka, by pokazać, iż cukrzyca to choroba, która może dotknąć dzieci w każdym wieku.

- Zaufajcie swojej intuicji. Jeśli widzicie, że coś jest nie tak, że wasze dziecko zachowuje się inaczej, porozmawiajcie z pediatrą - przekonuje mama chłopca.

Maddox z rodzicami
Maddox z rodzicami (Facebook)

2. Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 nazywana jest także cukrzycą młodzieńczą, ponieważ jej pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku. Nazywa się ją też insulinozależną.

Specyfika choroby polega na likwidacji komórek beta trzustki, których zadaniem jest produkcja insuliny. Pod wpływem niszczenia komórek dochodzi do ograniczenia produkcji hormonu.

Najbardziej typowe symptomy cukrzycy typu 1 nie zawsze są dla nas ostrzeżeniem. Podstawowe objawy to:

  • nadmierne pragnienie,

  • wielo- i częstomocz,

  • spadek masy ciała,

  • zmęczenie.

Przyczyną wielomoczu są osmotyczne właściwości glukozy. Częste mikcje powodują wzmożone pragnienie, aby zapobiec odwodnieniu. Jednak gdy ta równowaga zostaje zachwiana, u chorego obserwuje się spadek masy ciała i przemęczenie. Za spadek wagi odpowiedzialny jest również rozpad białek i tłuszczów, do którego dochodzi na skutek niedoboru insuliny.

Skuteczne leczenie cukrzycy typu 1 (dotyczy to także skutecznego leczenia innych typów cukrzycy) zawiera takie elementy, jak:

  • leczenie dietetyczne,

  • leczenie wysiłkiem fizycznym,

  • leczenie insuliną w odpowiednich dawkach,

  • edukacja osoby chorej w zakresie zarówno istoty samej choroby, jak i stosowania w życiu codziennym powyższych elementów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.