Gdy niemowlę ma biegunkę...
Kiedy możemy mówić o biegunce u niemowlęcia? Kiedy w ciągu doby dziecko karmione mlekiem modyfikowanym robi nie mniej niż trzy luźne lub wodniste kupy lub pojawia się stolec, który jest powleczony śluzem, ropą albo krwią. Jeśli niemowlę jest karmione mlekiem matki, stolców w przypadku biegunki jest zdecydowanie więcej. U części niemowląt karmionych piersią rozpoznanie biegunki nie jest łatwe, gdyż wypróżniają się one niemal po każdym posiłku. W takich przypadkach należy dokładnie sprawdzać stolec, gdyż o biegunce może świadczyć zmiana jego wyglądu lub wzrost częstotliwości wypróżnień. Rozwolnienie w przypadku niemowląt może być zagrożeniem. Wraz z utratą wody niemowlę traci elektrolity, co może prowadzić do zaburzenia procesów życiowych. Kiedy niemowlęciu dokucza niewielka biegunka, mogą pomóc domowe sposoby.
1. Co powoduje powstawanie biegunki u dzieci?
Przyczyny biegunki mogą być takie same zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Biegunka może dopaść każdego, gdyż jest to często występująca choroba przewodu pokarmowego. Najczęściej za jej powstanie odpowiedzialne są wirusy oraz bakterie. Rzadziej za pojawienie się biegunki odpowiadają grzyby lub pasożyty.
Biegunkę może wywołać także:
• narażenie niemowlęcia na stres;
• reakcja alergiczna;
• leczenie antybiotykami, które prowadzi do powstania zaburzeń funkcjonowania flory bakteryjnej;
• zmiana otoczenia i środowiska.
To na rodzicach spoczywa obowiązek określenia, czy dziecko cierpi na biegunkę. Jeśli okaże się, że biegunka się pojawi i nie będzie leczona, dziecko może się odwodnić. Jest to bardzo groźne dla malucha. Odwodnienie może spowodować niewydolność nerek, zaburzyć pracę serca, wywołać napady drgawkowe, obniżyć spadek ciśnienia krwi, a także doprowadzić do śpiączki. Odwodnienie może być odpowiedzialne za wystąpienie problemów z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała dziecka. To właśnie ono odpowiada za to, że w trakcie biegunki wiele dzieci ma wysoką gorączkę. Ryzyko odwodnienia maleje wraz z wiekiem dziecka. Największe jest u niemowląt.
2. Dziecko ma biegunkę. Co robić?
Kiedy dziecko zaczyna cierpieć z powodu biegunki, należy zadbać o jego odpowiednie nawadnianie. Kiedy jest to łagodna postać, domowe sposoby będą odpowiednie. Należy pilnować, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów. Trzeba sprawić, aby organizm niemowlęcia został skutecznie i szybko nawodniony. Im szybciej zostaną podane płyny, tym ryzyko pojawienie się odwodnienia oraz powikłań jest mniejsze.
Pierwsze cztery godziny od momentu pojawienia się biegunki u dziecka to okres, w którym należy podawać niemowlęciu – doustnie – preparat nawadniający. Doustne płyny nawadniające (DPN) są zdecydowanie bardziej efektywne, jeśli chodzi o zapobieganie odwodnieniu niż zwykłe soki owocowe lub zupy. Zawierają one odpowiednią ilość glukozy i elektrolitów i są znacznie łatwiej przyswajane przez organizm niemowlęcia. Nawadniają organizm i nie nasilają biegunki. Kiedy walka z odwodnieniem zostanie zakończona, można przystąpić do normalnego żywienia dziecka.
Jeśli niemowlę karmione jest piersią, nie należy zmieniać sposobu karmienia, tylko dodatkowo podawać dziecku doustne płyny nawadniające. W przypadku karmienia przy użyciu mleka modyfikowanego, po czterech godzinach systematycznego nawadniania doustnymi płynami nawadniającymi, należy rozpocząć podawanie mieszanki mlecznej, którą stosujemy na co dzień. Tak samo należy postępować z dziećmi starszymi – czyli po około czterech godzinach nawadniania należy wrócić do normalnego odżywiania.
Musisz to wiedzieć
Doustne nawadnianie należy przeprowadzać do momentu, aż biegunka ustąpi. Po jej ustąpieniu można podać dziecku probiotyki, aby flora bakteryjna przewodu pokarmowego mogła wrócić jak najszybciej do pełnej sprawności. Jest to bardzo ważne dla organizmu niemowlęcia i dziecka, gdyż prawidłowa flora bakteryjna chroni przewód pokarmowy przed zakażeniami. Jest to bardzo korzystne dla dziecka, gdyż zapobiega biegunce i odwodnieniu.