Jak leczyć objawy przeziębienia u dzieci?
Katar u małego dziecka może być uciążliwy nie tylko ze względu na problemy z oddychaniem. Może znacznie utrudniać jedzenie i zasypianie. Ponieważ maluch nie potrafi samodzielnie wydmuchać nosa, pomoc dorosłych jest jak najbardziej wskazana. Nieżyt nosa początkowo może powodować rozdrażnienie dziecka, brak apetytu, problemy ze snem. Sama wydzielina może pojawić się później i pod różną postacią, np. może być gęsta, ale także może to być katar lejący, wydzielina może być przezroczysta, ale także mleczna.
1. Leczenie kataru
Przy katarze bardzo ważne jest oczyszczanie nosa. Pomocna może być gumowa gruszka do nosa, ale rodzice coraz częściej stosują aspirator do nosa, przy większym katarze dobrym rozwiązaniem może być nebulizator dla dzieci. W aptekach dostępne są również plastry, maści czy olejki na bazie eukaliptusa czy mięty. Takie elementy aromaterapii wykorzystane przy leczeniu mogą ułatwić dziecku oddychanie.
Dziecko z katarem powinno być układne do snu w odpowiedniej pozycji, tzn. główka powinna być nieco wyżej niż reszta ciała. Dobrym rozwiązaniem może być ułożenie malucha na boku. Natomiast, gdy dziecko nie śpi, trzeba je częściej układać na brzuchu i oklepywać plecy, ponieważ wtedy zalegająca wydzielina będzie łatwiej odkrztuszana. Przy ciężkim katarze trzeba zastosować krople do nosa dla dzieci, ale nie wolno ich używać dłużej niż trzy dni. Warto też aplikować do nosa sól fizjologiczną czy roztwór wody morskiej.
2. Zbijanie gorączki
Sam katar nie powinien stanowić większego problemu. Jednak, gdy pojawia się gorączka, wskazana jest wizyta u lekarza. Nieleczony katar może doprowadzić do poważnych schorzeń np. zapalenia oskrzeli, ucha środkowego czy zapalenia płuc.
U małych dzieci gorączka zaczyna się od 38 st. C. Jej minimalizowanie jest bardzo ważne, ponieważ przy wysokiej temperaturze mogą pojawić się drgawki. Jak postępować w przypadku, gdy tak się stanie? Przede wszystkim nie wolno panikować, ponieważ w większości przypadków drgawki nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka. Jednak przy najbliższej wizycie u lekarza trzeba o tym incydencie powiedzieć, aby lekarz mógł dziecko odpowiednio przebadać. W przypadku drgawek najważniejsze jest ułożenie dziecka na boku i udrożnienie dróg oddechowych – można lekko odchylić głowę dziecka do tyłu. Jeśli pojawi się nadmiar śliny, trzeba ją usuwać.
Musisz to wiedzieć
Oczywiście nie wolno zwlekać i trzeba w takim przypadku wezwać lekarza. Obniżenie wysokiej gorączki jest trudne, dlatego trzeba mieć zawsze pod ręką syrop przeciwgorączkowy, czopki. Gorączkę można obniżać także domowymi sposobami, np. stosując okłady na czoło, a nawet całe ciało, można zanurzyć dziecko w letniej wodzie.