Trwa ładowanie...

Jak nie dać się biegunce?

Jak nie dać się biegunce?
Jak nie dać się biegunce? (123rf)

Leczenie biegunki obejmuje domowe sposoby na rozwolnienie, czyli picie ziołowych naparów i wody mineralnej, a także stosowanie diety bogatej w duszone owoce i gotowane warzywa. W czasie rozwolnienia można stosować leki antybiegunkowe.

spis treści

1. Co to jest biegunka?

Biegunka to nadmierna ilość oddawanych płynnych lub luźnych stolców będących reakcją organizmu na zatrucie substancją toksyczną. O rozwolnieniu można mówić, gdy konieczność wypróżnienia prowadzi nas do toalety więcej niż 3 razy dziennie. Najczęstszą przyczyną biegunki jest zakażenie o podłożu bakteryjnym. Dolegliwość mogą wywołać bakterie salmonelli, bakterie E. coli, które przedostają się do wnętrza organizmu wraz z przyjmowanym pokarmem lub płynem. Wówczas jelita są podrażnione, szybciej się kurczą, a organizm nie może wchłonąć wody z szybko przesuwającego się wzdłuż przewodu pokarmowego pożywienia. Rozwolnienie prowadzi do odwodnienia organizmu i niedoboru minerałów. Jeżeli występuje długotrwała biegunka, należy zgłosić się do lekarza.

Biegunka objawia się częstymi wizytami w toalecie
Biegunka objawia się częstymi wizytami w toalecie (123RF)

2. Profilaktyka biegunki

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Aby uniknąć biegunki, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny, to znaczy myć ręce przed każdym kontaktem z jedzeniem. Trzeba myć świeże owoce i warzywa przed spożyciem lub przygotowaniem do obróbki termicznej. Tej zasady należy przestrzegać również w stosunku do przyborów kuchennych.

Powinniśmy dbać, aby surowe produkty spożywcze nie miały kontaktu z gotowym jedzeniem. Dlatego należy je przechowywać w lodówce w zamkniętych pojemnikach. Ponadto warto zawsze sprawdzać datę przydatności do spożycia danego produktu. Ryzyko wystąpienia biegunki zminimalizuje unikanie surowych produktów (jajek, mięsa) i potraw, które je zawierają (na przykład tatar). Jeśli zapach i smak potrawy wzbudza wątpliwości co do jej świeżości, nie powinniśmy jej jeść. Poza domem jako miejsce zjedzenia posiłku należy wybierać restauracje, nie bary. Zakupu mięsa i ryb powinniśmy dokonywać w sklepach. Lepiej nie zaopatrywać się w te produkty na targu, gdzie są narażone na zanieczyszczenia powietrza i kontakt z owadami. W domu również powinniśmy chronić jedzenie przed muchami.

Musisz to wiedzieć

Aby przeciwdziałać biegunce, nie powinniśmy pić nieprzegotowanej wody. Dotyczy to przede wszystkim okresu wakacyjnego, który spędzamy w krajach egzotycznych.

3. Jak leczyć biegunkę?

W terapii biegunki najważniejszą rolę odgrywa nawadnianie organizmu. Powinniśmy pić co najmniej 3 litry wody dziennie. Domowy sposób na biegunkę to picie wysoko zmineralizowanej wody, ziołowych herbat lub płynów nawadniających. W tym okresie należy unikać soków i napojów gazowanych, a także napojów zawierających kofeinę (kawa i mocna herbata), ponieważ potęgują odwodnienie organizmu. Aby przywrócić prawidłową florę bakteryjną jelit, na rozwolnienie możemy przyjmować probiotyki.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Dieta na biegunkę powinna być wzbogacona o suszone owoce (na przykład jabłka), gotowane warzywa (ziemniaki, marchew, seler). Warto jeść czerstwe pieczywo i suchary, które zwiększają objętość stolca. Można również sięgnąć po leki na biegunkę. Leki przeciwbiegunkowe zawierają chlorowodorek loperamidu, który zmniejsza utratę minerałów i wody oraz hamuje perystaltykę jelit. Choremu pomoże również węgiel leczniczy na biegunkę, który złagodzi jej objawy, wychwytując toksyny. Ból brzucha uśmierzy lek rozkurczający.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.