Trwa ładowanie...

Kiedy należy zacząć niepokoić się bólem brzucha?

Kiedy należy zacząć niepokoić się bólem brzucha?
Kiedy należy zacząć niepokoić się bólem brzucha?

Ból brzucha jest powszechną dolegliwością. Może mieć różne natężenie – wyróżnia się m.in. silny ból brzucha i ostry ból brzucha. Jest on objawem takich schorzeń jak choroba wrzodowa, tętniak aorty, zapalenie wyrostka robaczkowego i zapalenie trzustki. Podstawę do postawienia diagnozy stanowi wywiad i badanie przedmiotowe.

spis treści

1. Co to jest ból?

Ból to dyskomfort, negatywne wrażenie, którego przyczyną są bodźce uszkadzające tkanki. Ostry ból pełni funkcję ostrzegawczo-obronną. Jeżeli w odpowiedzi na tę dolegliwość zostanie zastosowana nieprawidłowa terapia przeciwbólowa, może przekształcić się w przewlekły zespół bólowy. Natężenie bólu ocenia się wedle skali wizualnej, skali werbalnej i skali numerycznej. W przypadku skali wzrokowo-analogowej lekarz posługuje się 10-centymetrową linijką, której krańce oznaczają stopień natężenia dolegliwości bólowych (0 – to brak bólu, 10 – najsilniejszy ból). W skali numerycznej ocenia się ból w skali liczbowej od 0 do 10 (poszczególne cyfry odpowiadają subiektywnemu odczuciu natężenia bólu).

Ból to pewien dyskomfort danej część ciała
Ból to pewien dyskomfort danej część ciała (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Skala werbalna ocenia ból w sposób opisowy. Wyróżnia się następujące stopnie do opisania bólu:

• brak bólu;

• słaby ból;

• ból umiarkowany;

• silny ból;

• ból nie do zniesienia.

Aby uznać ból za objaw poważnej choroby, należy obserwować symptomy współtowarzyszące, czas trwania i jego charakter. Wyróżnia się trzy rodzaje bólu:

• ostry ból – który wynika z błędu w diecie i ze skurczu mięśniówki jelit (czasem mogą mu towarzyszyć wymioty lub biegunka);

• ostry i krótkotrwały ból – występujący w zatruciu pokarmowym, pojawia się kilka godzin po zjedzonym posiłku, poza dolegliwościami bólowymi występują też wymioty i biegunka;

• nagły, silny ból – jeżeli zlokalizowany jest w konkretnym kwadracie brzucha, powinien wzbudzić czujność; diagnostykę ułatwia zlokalizowany ból – może być symptomem choroby wrzodowej żołądka, choroby wątroby, zapalenia trzustki, zapalenia wyrostka robaczkowego, a także chorób układu moczowego i układu płciowego (takich jak ciąża pozamaciczna i zapalenie przydatków).

2. Ból brzucha w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Najczęstsza przyczyna bólu brzucha to choroba wrzodowa. Jeżeli schorzenie dotyczy żołądka, ból pojawia się w czasie jedzenia, jeżeli dwunastnicy – 3 godziny po posiłku. Objawia się kłującym, przewlekłym bólem w lewym podżebrzu i śródbrzuszu. Towarzyszą mu smoliste stolce, co jest wynikiem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przyczyną choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W terapii tego schorzenia największą skuteczność odnotowuje się, stosując antybiotyki i inhibitory pompy protonowej. Leki łagodzą stan zapalny śluzówki.

3. Ból brzucha w zapaleniu trzustki

W przypadku ostrego zapalenia trzustki chory odczuwa nagły i rwący ból brzucha, który promieniuje do kręgosłupa. Chory wymiotuje, ma gorączkę, obserwuje się u niego objaw Cullena (przekrwienie okolicy pępka). Jako przyczyny zapalenia trzustki podaje się uraz, kamicę nerkową i nadużywanie alkoholu. W leczeniu zapalenia trzustki ważne jest żywienie dojelitowe, stosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. W niektórych postaciach ostrego zapalenia trzustki konieczne jest leczenie operacyjne.

Musisz to wiedzieć

4. Ból brzucha w chorobach zapalnych jelit

Mianem chorób zapalnych jelit określa się m.in. chorobę Leśniowskiego i Crohna (są to schorzenia z grupy nieswoistych zapaleń jelit). Choroba ta jest zaburzeniem przewlekłym, które wymaga długotrwałego leczenia farmakologicznego i interwencji chirurga. W przebiegu choroby przewodów żółciowych i wątroby (zapaleniu wirusowym, marskości, chorobie Wilsona) występuje ból kolkowy, który jest zlokalizowany w prawym podżebrzu. Towarzyszy mu gorączka, żółtaczka i hepatomegalia.

5. Ból brzucha w zapaleniu pęcherzyka żółciowego

W przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego ból jest usytuowany pod prawą łopatką. Współwystępują z nim gorączka, nudności i wymioty. W leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się antybiotykoterapię, a także dietę i nawadnianie organizmu. Jeżeli wystąpią objawy otrzewnowe, takie jak ból przy uciśnięciu w prawe podbrzusze i deskowate napięcie powłok brzusznych, konieczne jest poszerzenie diagnostyki i interwencja. Ból brzucha w zapaleniu otrzewnej jest ciągły i silny, może promieniować w kierunku barków.

6. Ból brzucha w tętniaku aorty

Głównym objawem tętniaka aorty jest ostry ból brzucha, który pojawia się w momencie jego pęknięcia. Jeżeli pęknięcie wystąpi do jamy otrzewnej to krwotok skutkuje śmiercią, z kolei krwawienie do przestrzeni pozaotrzewnowej wymaga interwencji chirurgicznej. W przypadku tętniaka rozwarstwiającego ból brzucha jest silny i gwałtowny. Pojawia się na skutek wzrostu ciśnienia krwi lub wysiłku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze