Kolka u dzieci
Atak kolki u dziecka objawia się jego przeraźliwym płaczem i wzdęciem brzuszka. Może trwać kilka minut lub kilka godzin. Przyczyny takiego stanu rzeczy do dzisiaj nie udało się jednoznacznie określić. Kolka nerkowa i kolka jelitowa – każdy, kto miał z nimi do czynienia, wie, z jak dużym bólem się wiążą. Trudno się więc dziwić, że obawiamy się wystąpienia kolki u dziecka.
Pojawia się ona najczęściej między 4. a 6. tygodniem życia malucha. Najczęściej po wieczornej porcji mleka dotąd spokojne niemowlę nagle zaczyna intensywnie płakać. Brzuszek jest wówczas wzdęty i twardy, a maluszek podkurcza nóżki. Buźka dziecka może być zaczerwieniona z wysiłku. Atak kolki u dziecka może również wiązać się z wymiotami, oddawaniem gazów oraz ulewaniem. Objawy kolki trwają kilka minut lub kilka godzin. Kolka może całkowicie zniknąć po jednorazowym incydencie, czasem jednak powtarza się każdego dnia przez kilka tygodni.
1. Przyczyny kolki niemowlęcej
Do dzisiaj lekarze nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny powstawania kolki u dziecka. Przyjmuje się, że wpływ na jej pojawienie się mają:
• niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego u dziecka;
• połykanie przez dziecko nadmiernych ilości powietrza, np. w czasie intensywnego płaczu lub ssania, a w konsekwencji – gromadzenie się gazów, rozciągających ścianki jelit;
• alergia na białko mleka krowiego;
• niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny – laktazy;
• zdenerwowanie i stres matki (zły nastrój udziela się dziecku, przez co gorzej przyswaja pokarm);
• nadmiar bodźców.
2. Jak złagodzić ból?
Przede wszystkim konieczny jest spokój. Trudno to osiągnąć w momencie, gdy niemowlę bardzo mocno płacze, ale tylko w ten sposób będziemy w stanie pomóc dziecku. Najczęstsze metody łagodzenia bólu to:
• Ogrzewanie brzuszka – można do tego celu wykorzystać przeprasowany żelazkiem ręcznik lub pieluszkę tetrową, pomocny okaże się również termofor (dłużej trzyma ciepło).
• Masaż brzuszka – rozpocząć należy od delikatnych ruchów, zgodnych z ruchem wskazówek zegara, następnie masować brzuszek na przemian lewą (ruchy okrężne) i prawą dłonią (półkola – od zewnątrz do środka brzuszka).
• Noszenie dziecka – brzuszek maluszka powinien przylegać do przedramienia opiekuna. Taka pozycja sprzyja odprowadzaniu gazów.
• Położenie dziecka na brzuchu rodzica – taka pozycja nie tylko uspokoi dziecko, ale również sprzyja pozbyciu się gazów. Brzuszek niemowlęcia powinien dotykać brzucha rodzica, który może dodatkowo masować plecki dziecka.
Musisz to wiedzieć
• Preparat łagodzący kolkę/herbatka antykolkowa – można je kupić bez recepty, a w przypadku silnych i powtarzających się ataków, należy sięgnąć po leki zapisane przez lekarza. Większość preparatów łagodzących kolkę ma działanie wiatropędne i rozkurczowe. W swoim składzie zawierają one rumianek lub koper włoski. Mama karmiąca piersią może pić herbatkę antykolkową, która przenika do kobiecego pokarmu.