Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Leczenie refluksu u niemowląt

Avatar placeholder
07.10.2020 16:10
Leczenie refluksu u niemowląt
Leczenie refluksu u niemowląt

Refluks żołądkowy to schorzenie polegające na przemieszczeniu zawartości żołądka do przełyku. Stanowi bardzo częste schorzenie u niemowląt. Nieleczony refluks może być przyczyną szeregu chorób, w tym astmy, dlatego należy przeciwdziałać tej chorobie.

spis treści

1. Objawy refluksu u niemowląt

Refluksem żołądkowym określa się cofanie zawartości żołądka do jamy ustnej. Choroba refluksowa powoduje uszkodzenia błony śluzowej przełyku, którym towarzyszy ból.

Choroba refluksowa objawia się:

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"
  • ulewaniem, czyli przemieszczaniem treści pokarmowej z żołądka do gardła. Występuje u 50% niemowląt do 3 miesiąca życia,
  • trudnościami w przełykaniu, które są spowodowane stanem zapalnym błony śluzowej jamy ustnej i przełyku lub nieprawidłową budową anatomiczną,
  • rozdrażnieniem, płaczliwością,
  • kaszlem,
  • chrypką,
  • utratą masy ciała.

Choroba refluksowa może zaostrzać schorzenia dróg oddechowych, w tym astmy. Co więcej, refluks żołądkowy jest częstą przyczyną nawracającego zapalenia płuc, które jest wynikiem przedostania się treści żołądkowej do dróg oddechowych. Cofająca się treść pokarmowa zawiera kwas solny, który powoduje zniszczenie szkliwa zębów, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

2. Metody leczenia choroby refluksowej

Podstawowym sposobem leczenia choroby refluksowej u niemowląt jest podawanie specjalnych mieszanek mlecznych oznaczonych symbolem AR. Mleko AR jest produkowane z mleka krowiego, zawiera substancje: gumę skrobiową z nasion fasoli, mączkę chleba świętojańskiego, skrobię ziemniaczaną, skrobię ryżową lub kukurydzianą, które w żołądku niemowlęcia zagęszczają treść pokarmową, zapobiegając ulewaniu i wymiotom.

Leczenie chirurgiczne refluksu polega na usunięciu bezpośredniej przyczyny jego wystąpienia. Należą do nich wady anatomiczne, m.in. zbyt nisko położone dno żołądka.

Zalecana jest zmiana stylu życia, która polega na podawaniu dziecku ostatniego posiłku co najmniej na godzinę przed spaniem. Wskazane jest również podawanie dziecku mleka o małej objętości, a częściej. Należy dziecko kłaść z wyżej podniesionym tułowiem w stosunku do jamy brzusznej.

Farmakoterapia refluksu polega na podawaniu dziecku preparatów obniżających pH w żołądku, przyśpieszających perystaltykę przewodu pokarmowego. Jednakże ta metoda nie usuwa przyczyn choroby, a zmniejsza tylko objawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze