Trwa ładowanie...

Malutki Szymon walczy o życie. Konieczna jest operacja

Mam na imię Szymek, urodziłem się 24 października 2015 roku w 41 tygodniu ciąży. Jeszcze w brzuszku Mamusi nic nie wskazywało na to, że urodzę się z tak chorym serduszkiem. Byłem grzecznym noworodkiem dostałem 7, 8, 9 punktów Apgar. Lecz po chwili Pani Doktor usłyszała szmer nad moim serduszkiem. Tego samego dnia pojechałem na konsultacje do Szpitala Klinicznego w Poznaniu i tam już zostałem…

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

1. Walczy o każdy dzień

U chłopca rozpoznano wrodzoną wadę serca pod postacią atrezji zastawki tętnicy płucnej, hipoplazji prawej komory serca, dużego odpływowo - napływowego ubytku międzykomorowego, przetrwałego przewodu tętniczego, drożnego otworu owalnego i zwężenia lewej tętnicy płucnej.

Szymka zakwalifikowano do operacyjnego leczenia wady serca, pierwszy zabieg kardiochirurgiczny miał miejsce 30 października. Wykonano wówczas zespolenie centralne, zabieg odbył się w krążeniu pozaustrojowym. Po operacji doszło do powikłań, krwawienia śródczaszkowego i niedotlenienia. Po 14 dniach na OIOM-e Szymek został przeniesiony na Oddział Kardiologii, gdzie znów mogła towarzyszyć mu mama. Po 37 dniach wrócił do domu. Radości jaka panowała w rodzinie nie dało się opisać. Były właśnie Święta Bożego Narodzenia, rodzina spędziła ten czas wspólnie.

Niestety już w styczniu chłopiec ponownie trafił do szpitala z powodu zapalenia płuc. Gdy stan jego zdrowia poprawił się, a infekcja została wyleczona przeszedł kolejne zabiegi – cewnikowanie serca oraz zabieg neurochirurgiczny z założeniem drenu komorowo - otrzewnowego koniecznego do leczenia wodogłowia. Po 2 miesiącach wrócił do domu, niestety już po miesiącu dren komorowy zatkał się i konieczna była jego wymiana, co wiązało się z kolejną operacją neurochirurgiczną.

Szymek ma 8 miesięcy i pomimo tego co przeszedł już w swoim krótkim życiu jest wulkanem energii, niezwykle radosnym i ciekawym świata chłopcem. Niestety z powodu wady serca bardzo szybko się męczy, rodzice coraz częściej widzą, że brakuje mu sił. Coraz częściej pojawia się sinica, która oznacza niedotlenienie organizmu, serce bije coraz szybciej, daje znać, że potrzebuje naprawy. Leki już nie wystarczają, serce Szymka potrzebuje kolejnej operacji.

Planowo, właśnie teraz powinna odbyć się operacja Glenna – II etap korekcji wady serca, kiedy chłopiec będzie miał 2,5 roku kolejny zabieg – operacja metodą Fontana. To plan naprawy serca Szymka, które choć nigdy nie będzie wyglądało jak zdrowe będzie mogło sprawnie pracować, zapewni mu rozwój, wzrastanie, przeżycie. Dopiero po tych zabiegach, gdy serce Szymka zostanie zabezpieczone możliwe będą kolejne – chłopiec cierpi również na wodogłowie, problemy związane z niedotlenieniem, hipoplazję lewego oka i niedosłuch.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

Niestety mimo skończonych 8 miesięcy operacja Gelnna nadal nie odbyła się, nie wyznaczono nawet wstępnej jej daty. Chłopczyk nie może dłużej czekać, każdy dzień jest tu na wagę jego życia. Dlatego właśnie rodzice podjęli decyzję o operacji dziecka w Niemczech. Operacja w Klinice Uniwersyteckiej w Munster może być wykonana w zasadzie natychmiast, jedyną przeszkodą są pieniądze, ponieważ zabieg tam jest płatny. Rodzina Szymonka potrzebuje pilnie 35 500 euro – jest to kwota konieczna do leczenia operacyjnego w Niemczech.

Szymek ma rodzeństwo - dwuletnią siostrę Julkę i czteroletniego brata Bartka 4 latka. Pracuje tylko tata, mama opiekuje się ciężko chorym dzieckiem.

- Niestety nie mamy pieniędzy by zapłacić za operację, wierzymy jednak, że z pomocą osób o wielkich sercach uda się nam zebrać środki na ratowanie tego maleńkiego serduszka. Życie nauczyło nas walki o synka i jesteśmy zdeterminowani, by walczyć… i wygrać. Za każdą nawet najmniejszą pomoc, która przybliży nas do operacji, będziemy bardzo wdzięczni - mówi mama Szymona.

Szymkowi można pomóc dokonując wpłaty na rachunek Fundacji:

Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis

86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Szymon Fogt”

Dla wpłat zagranicznych:

USD PL93 1600 1101 0003 0502 1175 2024 "Szymon Fogt"

EUR PL50 1600 1101 0003 0502 1175 2022 "Szymon Fogt"

Kod SWIFT dla przelewów z zagranicy: ppabplpk

Bank: BGŻ BNP PARIBAS oddział w Lublinie, ul. Probostwo 6A, 20-089 Lublin

Fundacja Cor Infantis nie pobiera prowziji ani żadnych dodatkowych opłat. Całość zebranych środków przeznaczona jest na leczenie dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.