Trwa ładowanie...

Matka chorego chłopca apeluje do rodziców o czujność po tym, jak jej syn zapadł na chorobę Kawasaki

Avatar placeholder
19.12.2015 14:33
Matka chorego chłopca apeluje do rodziców o czujność po tym, jak jej syn zapadł na chorobę Kawasaki
Matka chorego chłopca apeluje do rodziców o czujność po tym, jak jej syn zapadł na chorobę Kawasaki

Mama chorego chłopca usiłuje zwrócić uwagę na mało znaną chorobę Kawasaki po tym, jak u jej 12-letniego syna zdiagnozowano tę „najczęstszą nabytą chorobę serca w Wielkiej Brytanii i innych krajach rozwiniętych”.

1. Nieznany zabójca

Nicky Green, matka chłopca, oznajmiła, że późna diagnoza rzadkiej choroby Kawasaki doprowadziła do wystąpienia kolejnych powikłań. Kawasaki to niebezpieczna choroba naczyń, która może wywołać zawał serca nawet u małego dziecka i może zaatakować dzieci poniżej 5. roku życia.

Obecnie Green apeluje do rodziców, aby zwracali uwagę na symptomy przypadłości, która jest powszechnie (i błędnie) kojarzona jedynie z chorobą dotyczącą dzieci na Dalekim Wschodzie.

Green komentuje:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

– Jak najszybsza diagnoza tej choroby jest niezwykle ważna. Finley ma kilka średniego rozmiaru tętniaków oraz jednego dużego tętniaka. Gdyby udało się zdiagnozować chorobę wcześniej, można by temu zapobiec.

Finley Green trafił do lekarzy w sierpniu 2015 roku z gorączką, bólem kończyn i przekrwionymi oczami. Skierowano go do szpitala, ale lekarze nie byli pewni, co mu dolega. Najpierw postawiono na problemy z wyrostkiem robaczkowym, więc zdecydowano się go wyciąć. Jednak objawy, takie jak wysoka temperatura i popękane usta, nie ustępowały.

Rozpoznanie choroby Kawasaki zajęło specjalistom 10 dni. Uważa się, że jest ona wywoływana przez infekcję i że nie da się jej zapobiec. Jednak jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona, większość dzieci ma szansę na pełny powrót do zdrowia.

Finley spędził osiem tygodni w szpitalu. Obecnie przechodzi regularne badania kontrolne. Chłopiec szybko się męczy i musi mieć systematycznie badaną krew.

Pani Green przestrzega, że rodzice powinni uważać na symptomy takie jak: podwyższona temperatura, zaczerwienione oczy, popękane usta, łuszcząca się skóra na dłoniach i stopach.

Nawołuje, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u dziecka wystąpią tego rodzaju objawy. Oprócz tego, do symptomów choroby zalicza się wysypkę, powiększone węzły chłonne oraz zaczerwienione palce dłoni i stóp.

Profesor Michael Levin z Imperial College London, twierdzi, że chorobie Kawasaki wciąż poświęca się zbyt mało czasu, zarówno w środowisku naukowym, jak i medycznym, mimo że jest to obecnie najczęściej występująca nabyta choroba serca u dzieci w Wielkiej Brytanii i innych krajach rozwiniętych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze