Metody leczenia kataru u dziecka
1. Metody leczenia kataru u dziecka
Katar u dzieci pojawia się często i jest pospolitą dolegliwością. Maluchy są bardzo narażone na łapanie infekcji, ponieważ przebywają w dużych grupach (żłobki, przedszkola), a ich układ immunologiczny nie jest w pełni dojrzały. Nietrudno również o choroby dróg oddechowych czy ucha środkowego. Przeciętna liczba zachorowań wynosi 6-8 na rok. Katar u dziecka może być też przejawem alergii.
Katar jest niczym innym, jak wydzieliną produkowaną w dużych ilościach. Zasadniczo wyróżniamy jej dwa rodzaje:
przezroczysta, wodnista, śluzowa – w infekcjach wirusowych;
żółto-zielona, gęsta, lepka, zasychająca – o podłożu bakteryjnym.
Wydzielina wycieka nie tylko z nosa, ale też spływa tyłem gardła, powodując kaszel u dziecka. Dodatkowo pojawiają się inne objawy:
uczucie braku drożności noska (zatkanie);
osłabienie;
osłabienie węchu;
utrudnione ssanie u niemowląt.
Katar u dziecka jest najczęściej skutkiem infekcji wirusowej. Inne dzieci bardzo szybko zarażają się drogą kropelkową, zwłaszcza gdy szkraby nie zasłaniają ust i nie myją rąk podczas kaszlu i kichania. Zdarza się również, że katar zwiastuje poważniejsze choroby, np. grypę u dzieci, zapalenie oskrzeli lub zapalenie ucha środkowego. Katar o charakterze bakteryjnym wskazuje prawdopodobnie na zapalenie zatok, które wymagają leczenia antybiotykami. Jeśli jednak infekcja jest przejściowa, skupiamy się na leczeniu objawowym:
regularnym oczyszczaniu noska;
nawilżaniu i udrażnianiu;
stosowaniu soli fizjologicznej, wody morskiej bądź inhalacji;
u starszych dzieci aplikowaniu kropli, których zadaniem jest obkurczanie śluzówki;
podawaniu dużej ilości picia;
nawilżaniu, wietrzeniu i nieprzegrzewaniu mieszkania;
podwyższaniu materaca w łóżeczku od strony głowy.
Musisz to wiedzieć
Konsultacji lekarskiej wymaga przewlekły katar u dziecka. Najczęściej ma on związek z alergią, rzadko z poważną chorobą – mukowiscydozą. Na alergię wskazuje nie tylko wodnisty katar, ale też kichanie, łzawienie spojówek oraz ich zaczerwienienie. Leczenie polega na eliminowaniu alergenu i na zastosowaniu leków antyhistaminowych.