Trwa ładowanie...

Metody leczenia zatok

Kiedy dojdzie do zapalenia zatok odczuwamy bardzo uciążliwy i nieprzyjemny ból w okolicach oczu, skroni, czoła i nosa. Zamiast ignorować pierwsze objawy, należy działać i udrożnić zatoki, aby mogły spełniać swoją funkcję.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Jakie są metody leczenia zatok?

Wydzielina, która gromadzi się w nosie podczas kataru, może zablokować wąskie kanaliki prowadzące do zatok. Wówczas o zapalenie zatok nietrudno. Zatoki odpowiadają w naszym organizmie za prawidłową wentylację, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza. Zatkane zatoki mogą skutecznie o sobie przypomnieć. Zapalenie zatok może spowodować infekcja wirusowa, bakteryjna, ale również alergia.

Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się bólu zatok
Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się bólu zatok (123RF)

2. Objawy i leczenie zapalenia zatok

Przy zapaleniu zatok pojawia się silny ból głowy, w okolicach skroni, czoła, nosa i oczu. Ból głowy może być tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. W leczeniu zapalenia zatok stosuje się leczenie objawowe – leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, na katar, na ból głowy, na kaszel. Jeżeli dojdzie do infekcji bakteryjnej, lekarz może zlecić stosowanie antybiotyku.

Jeżeli zapalenie zatok jest bardzo poważne, a leczenie farmakologiczne nie przyniosło pozytywnych rezultatów, może się okazać, że potrzebna będzie operacja. Ma ona za zadanie udrożnić nos i uzyskać prawidłową wentylację zatok. Operacja może polegać na usunięciu chorych tkanek, udrożnieniu połączenia zatok z jamą nosową, ale niekiedy może być niezbędna plastyka przegrody nosowej. Skrzywiona przegroda prowadzi bowiem do częstszych infekcji i częstszego zapalenia zatok.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

3. Inne zabiegi na zapalenie zatok

Istnieją również inne zabiegi, które stosuje się w przypadku zapalenia zatok. Możemy wyróżnić następujące metody leczenia zatok:

Płukanie zatok systemem Hydrodebrider – polega na endoskopowym płukaniu zatok. Jest to bardzo dokładny zabieg, w którym można precyzyjnie oczyścić zatoki czołowe i zatoki szczękowe. Podczas tej metody można wprowadzić bezpośrednio do zatok antybiotyk lub inne leki o działaniu miejscowym.

• Balonoplastyka – jest to technika udrażniania zatok przynosowych za pomocą balonika. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna. Balonoplastyka polega na wprowadzeniu przez nos do ujścia zatok cewnika z wytrzymałym balonikiem. Za pomocą endoskopu lekarz kontroluje położenie cewnika. W odpowiednim miejscu balon napełnia się płynem pod ciśnieniem, co prowadzi do skutecznego udrożnienia zatok. Następnie wypłukuje się zalegającą wydzielinę z zatok.

Musisz to wiedzieć

• FESS – jest to endoskopowa operacja zatok, która umożliwia wykonanie zabiegu wewnątrz nosa bez konieczności cięcia twarzy. Dzięki tej metodzie leczenia zatok lekarz może dokładnie zlokalizować chore tkanki. Zabieg ten umożliwia przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.