Trwa ładowanie...

Mnemotechniki

Pamięć można określić jako pomost łączący przeszłość z teraźniejszością, który jednocześnie stanowi podstawę tożsamości. Dzięki zdolności zapamiętywania oraz odtwarzania wspomnień, informacji i skojarzeń możemy świadomie kształtować swoje życie. Zapamiętywanie jest jedną z podstawowych umiejętności, którą można, a nawet trzeba rozwijać. Nie każdy jednak wie, że istnieje coś takiego jak trening pamięci.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Czy można trenować pamięć?

Wiele osób zastanawia się, czy można poprawić zdolność zapamiętywania rożnych rzeczy. Okazuje się, że tak. W Stanach Zjednoczonych co roku odbywają się mistrzostwa w zapamiętywaniu. Uczestniczy w nich bardzo wiele osób, które posiadają ponadprzeciętne umiejętności. Potrafią one zapamiętać ogromne ilość zwożonych cyfr i informacji. Jak się okazuje, zawodnicy posiadają te zdolności nie dzięki supertalentowi, ale dzięki odpowiedniemu i systematycznemu treningowi.

Pamięć można wyćwiczyć i sprawić, że zaczniemy nad nią panować
Pamięć można wyćwiczyć i sprawić, że zaczniemy nad nią panować (123RF)

2. Lekcja pamięci

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można poprawić swoją kreatywność i wyobraźnię. Wykorzystując odpowiednie techniki, można zdobyć umiejętność zapamiętywania większej ilości rzeczy niż do tej pory. Jest to bardzo ważne, ponieważ człowiek stanowi sumę swoich wspomnień. Należy więc zrobić wszystko, by wykorzystać swój potencjał jak najlepiej. Dzięki mnemotechnikom, czyli sposobom poprawiającym zapamiętywanie i przypominanie, można uzyskać doskonałe efekty.

3. Sztuka zapamiętywania

Najbardziej znaną metodą zapamiętywania mnemotechniki jest tworzenie układów na zasadzie skojarzeń. Najczęściej wykorzystuje się wtedy wierszyki, akronimy oraz zabawy słowne. Jednak najskuteczniejsze są techniki korzystające ze skłonności mózgu do rejestrowania obrazów.

Bardzo oryginalnym systemem mnemotechniki jest tak zwany pałac pamięci. Wykorzystując tę metodę, należy wyobrazić sobie konkretne miejsce, a następnie stopniowo wypełniać je oryginalnymi, a nawet niedorzecznymi scenami kojarzącymi się z daną kwestią. Im bardziej niedorzeczne historie, tym łatwiej je zapamiętać. Pałac pamięci pozwala na zapamiętanie praktycznie każdego materiału, dlatego jest on bardzo często wykorzystywany.

Musisz to wiedzieć

4. Naturalne sposoby

Korzystanie z metod mnemotechnicznych nie stanowi jednak jedynego sposobu na doskonalenie swojej pamięci. Można też ją poprawiać, korzystając z naturalnych środków. Jednym z bardziej popularnych jest miłorząb japoński, którego właściwości są wykorzystywane od stuleci. Zawarte w tej roślinie substancje korzystnie wpływają na funkcje mózgu, poprawiają odżywienie komórek oraz jego dotlenienie. Dzięki temu znacznej poprawie ulega proces zapamiętywania, myślenia oraz koncentracji. Wykorzystanie naturalnych preparatów oraz mnemotechniki daje możliwość na poprawę swoich zdolności. Nie jest to trudne, ale wymaga systematycznego treningu. Przy odrobinie wytrwałości można uzyskać naprawdę imponujące wyniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.