Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Nadczynność tarczycy w ciąży

Avatar placeholder
17.02.2023 01:42
Nadczynność tarczycy w ciąży
Nadczynność tarczycy w ciąży

Nadczynność tarczycy w ciąży dotyka wielu kobiet. Może być wywołana wysokim poziomem hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (tego, którego wykrywają wszystkie testy ciążowe), który pobudza tarczycę do produkcji hormonów. Może także mieć inne podłoże, niezwiązane z ciążą. Leczenie nadczynności tarczycy jest konieczne, jeśli poziom hormonów tarczycowych jest bardzo wysoki.

spis treści

1. Nadczynność tarczycy wywołana ciążą

Lekka nadczynność tarczycy w ciąży może wiązać się ze stanem fizjologicznym kobiety. Hormon produkowany przez łożysko po zagnieżdżeniu się płodu w jamie macicy, gonadotropina kosmówkowa (hCG), ma podobne działanie jak hormon TSH, szczególnie przy wysokich stężeniach. A TSH, czyli tyreotropina lub hormon tyreotropowy, to hormon pobudzający tarczycę do produkcji hormonów tarczycowych i zwiększający jej objętość. W większości przypadków taka nadczynność tarczycy w czasie ciąży powoduje objawy przypominające ciążowe, a ich nasilenie nie jest zbyt duże. Nie wymaga ona leczenia. W przypadku, jeśli poziom hCG jest wyjątkowo wysoki (np. w ciąży wielopłodowej), może dojść do pojawienia się silnych objawów, takich jak:

  • tachykardia,
  • nadpotliwość,
  • pobudzenie,
  • szmer skurczowy nad sercem,
  • duszności.

2. Inne przyczyny nadczynności tarczycy

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Niezależnie od tego, czy kobieta jest ciąży, może ona cierpieć na nadczynność tarczycy wywołaną innymi problemami. Są to:

3. Skutki nadczynności tarczycy w czasie ciąży

Możliwymi skutkami niekontrolowanej nadczynności tarczycy w czasie ciąży (niezależnie od jej przyczyny) są:

U dziecka może natomiast dojść do powikłań takich jak:

4. Leczenie nadczynności tarczycy w ciąży

Leczenie różni się w zależności od przyczyny pojawienia się nadczynności tarczycy, a także od tego, w którym momencie się pojawiła i została wykryta. Pierwszym badaniem po podejrzeniu nadczynności tarczycy jest oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko receptorowi TSH. Można także wykonać badanie USG tarczycy, aby stwierdzić, czy nadczynność wynika z choroby dotykającej tego gruczołu.

Nadczynność zazwyczaj leczy się lekami przeciwtarczycowymi w bardzo niewielkich dawkach. Są one dobierane tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na dziecko zarówno w ciąży, jak i w czasie karmienia piersią. Substancje te przechodzą przez łożysko i mogą wywołać działania niepożądane u płodu. Brak leczenia nadczynności może wywołać jednak dużo poważniejsze następstwa. W przypadku nieskuteczności leków niekiedy wybiera się rozwiązanie chirurgiczne i operację tarczycy. Taka operacja może być wykonana w drugim trymestrze ciąży. W leczeniu nadczynności tarczycy w ciąży nie stosuje się radiojodu ze względu na jego toksyczność.

Nadczynność tarczycy powinna być monitorowana także po porodzie. Jeśli chodzi o poród, nie ma co do niego specjalnych zaleceń przy prawidłowej kontroli czynności tarczycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.