Trwa ładowanie...

Podwyższony poziom glukozy we krwi

Cukier to źródło energii organizmu. Jednak zarówno jego zbyt wysoki, jak i za niski poziom nie są dobre dla naszego zdrowia. Niekiedy zjedzenie jednego małego posiłku może znacznie podwyższyć poziom glukozy we krwi. Jak objawia się podwyższony cukier we krwi? Jakie są przyczyny podwyższonej glukozy?

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

1. Podwyższony poziom glukozy we krwi – objawy

Najczęstszymi objawami podwyższonego cukru we krwi są:

Chcąc zapobiec podwyższonym stężeniom cukru we krwi, należy spożywać posiłki regularnie, dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wody, a także przestrzegać zażywania insuliny, jeżeli jesteśmy chorzy na cukrzycę. Pacjenci powinni również przestrzegać odpowiedniej diety dla cukrzyka. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poważnych powikłań.

Cukrzycę może sugerować wiele objawów np. otyłość
Cukrzycę może sugerować wiele objawów np. otyłość

2. Przyczyny podwyższonej glukozy we krwi

Podwyższony poziom cukru we krwi może wskazywać na:

To też warto wiedzieć

3. Kontrolowanie pomiaru cukru we krwi

Osoby, które zaobserwują u siebie pierwsze objawy podwyższonego stężenia cukru we krwi, powinny wykonać odpowiednie badania. Wcześnie wykryta cukrzyca i podjęcie leczenia zmniejsza ryzyko rozwinięcia się poważniejszych powikłań. Warto jednak pamiętać, że badanie laboratoryjne lub badanie glukometrem w domu należy przeprowadzać na czczo – przynajmniej 8 godzin po poprzednim posiłku. Dzięki temu wynik będzie wiarygodny.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Pomiar glukozy warto również przeprowadzić, jeżeli w rodzinie występowały zachorowania na cukrzycę. Jest to także podstawowe badanie w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.