Profilaktyka kaszlu u dziecka
Kaszel jest najczęściej objawem infekcji górnych dróg oddechowych o etiologii wirusowej (rzadziej bakteryjnej). By nie dopuścić do jego pojawienia się, należy podjąć odpowiednie działania profilaktyczne.
1. Ubiór odpowiedni do pogody
Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest przegrzewanie dziecka. Dodatkowe warstwy ubrań mogą jedynie doprowadzić do choroby, w przebiegu której pojawi się kaszel. Zimą niemowlęciu ubieramy jedną warstwę więcej niż osobie dorosłej, natomiast spacerującemu maluchowi wystarczy podkoszulek, bawełniana bluzeczka i ciepła kurtka.
Gdy dziecko się zgrzeje, wówczas łatwo o przewianie, czego efektem będzie choroba. W przypadku dzieci nie wolno sugerować się zimnymi dłońmi czy lodowatym noskiem. Wyznacznikiem tego, czy dziecku jest ciepło czy zimno, jest jego kark. Jeśli będzie zimny, maluchowi koniecznie trzeba ubrać dodatkowy sweterek. W domu temperatura powietrza nie powinna przekraczać 23°C, nocą z kolei może utrzymywać się nawet na wysokości 18 kresek. Im chłodniej, tym lepiej się oddycha. Spanie w gorącej sypialni może z kolei skutkować słabym i nieefektywnym snem.
2. Odpowiednia dieta
Zimą dobrze jest podawać dziecku posiłki, które dostarczą odpowiednich składników odżywczych. Istotne w tym okresie jest wzmocnienie układu odpornościowego. Warto zatem podawać dziecku produkty bogate w witaminę C. Jako przekąskę proponuj maluchowi cytrusy, czerwoną paprykę oraz natkę pietruszki. Witamina A uszczelnia błony śluzowe. Ten cenny składnik znaleźć można w miąższu dyni, marchewce i brokułach.
Na układ immunologiczny pozytywnie wpływa również selen. Pierwiastek ten obecny jest w wielu owocach, jajkach oraz pestkach słonecznika. Produkcję białych krwinek wspiera z kolei cynk, który znaleźć można w rybach, drobiu i kaszy. Dieta dziecka musi być urozmaicona, a do przygotowywania potraw warto dodawać zioła i nasiona. Jeśli dziecko nie jest alergikiem, można podawać mu orzechy i miód. Posiłki muszą być podawane maluchowi o stałych godzinach.
3. Suplementy dla dziecka
Organizm dziecka wzmocnią probiotyki, a więc preparaty zawierające szczepy pożytecznych bakterii. Skuteczne są zwłaszcza te specyfiki, które zawierają w składzie pałeczki kwasu mlekowego szczepu GG bądź NCFM.
Musisz to wiedzieć
Warto również rozważyć podawanie dziecku tranu, który jest bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, a także witamin D i A. W aptekach dostępny jest tran o smaku naturalnym, jednak nie każdemu dziecku przypadnie on do gustu. Wówczas można sięgnąć po jego wersję smakową. W czasie podawania dziecku tranu nie suplementuje się dodatkowo witaminy D.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.