Trwa ładowanie...

Rodzaje zaburzeń depresyjnych

Avatar placeholder
03.06.2017 16:44
Rodzaje zaburzeń depresyjnych
Rodzaje zaburzeń depresyjnych

Wyróżnia się różne rodzaje depresji. Zaburzenia te należą do afektywnych, za które odpowiedzialny jest nasz nastrój. Czym najczęściej objawia się depresja? Jakie rodzaje choroby wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

spis treści

1. Najczęstsze objawy depresji

Depresja u różnych osób może się objawiać w bardzo różnorodny sposób. Sprawą indywidualną jest, czy wywołają ją zaburzenia psychiczne czy cielesne. Można zatem wyróżnić kilkanaście objawów depresji, które mogą wskazywać na tę chorobę. Są to: poczucie winy, obniżony nastrój, brak wiary we własne możliwości, brak radości, obwinianie się za wszystko, trudności z podejmowaniem decyzji, brak chęci do działania, niska samoocena, kłopoty z koncentracją, obniżone libido, wahania nastroju od euforii do przygnębienia i płaczu, rozdrażnienie, agresja, bezsenność, zmęczenie, bóle głowy, brzucha, stawów, biegunki.

Depresja może mieć charakter łagodny, umiarkowany lub głęboki
Depresja może mieć charakter łagodny, umiarkowany lub głęboki
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Dość częstym objawem przy depresji jest bezsenność. Może się zdarzyć, że mamy trudności z zasypianiem, a gdy już zaśniemy – sen jest niespokojny i wybudzamy się. Niekiedy również symptomem depresji może być nadmierna senność. Po przespanej nocy jesteśmy wciąż śpiący w ciągu dnia i zmęczeni.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Rodzaje zaburzeń depresyjnych

To musisz wiedzieć:

Rodzaj depresji uzależniony jest od objawów i długości ich trwania. Wyróżnia się kilka rodzajów depresji, a mianowicie: endogenną – zaburzenia dotyczą funkcjonowania mózgu. Do tego rodzaju depresji możemy zaliczyć depresję sezonową oraz depresję nawracającą; psychogenną – wywołana traumą, nerwicą lub silnym stresem; której przyczyną jest choroba somatyczna – pojawia się, gdy cierpimy na poważne schorzenie układu nerwowego lub na nieuleczalną chorobę zagrażającą naszemu życiu. Depresja może mieć charakter łagodny, głęboki lub umiarkowany. Wszystko zależy od nasilenia objawów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze