Rodzaje zaburzeń depresyjnych
Wyróżnia się różne rodzaje depresji. Zaburzenia te należą do afektywnych, za które odpowiedzialny jest nasz nastrój. Czym najczęściej objawia się depresja? Jakie rodzaje choroby wyróżniamy i czym się one charakteryzują?
1. Najczęstsze objawy depresji
Depresja u różnych osób może się objawiać w bardzo różnorodny sposób. Sprawą indywidualną jest, czy wywołają ją zaburzenia psychiczne czy cielesne. Można zatem wyróżnić kilkanaście objawów depresji, które mogą wskazywać na tę chorobę. Są to: poczucie winy, obniżony nastrój, brak wiary we własne możliwości, brak radości, obwinianie się za wszystko, trudności z podejmowaniem decyzji, brak chęci do działania, niska samoocena, kłopoty z koncentracją, obniżone libido, wahania nastroju od euforii do przygnębienia i płaczu, rozdrażnienie, agresja, bezsenność, zmęczenie, bóle głowy, brzucha, stawów, biegunki.
Dość częstym objawem przy depresji jest bezsenność. Może się zdarzyć, że mamy trudności z zasypianiem, a gdy już zaśniemy – sen jest niespokojny i wybudzamy się. Niekiedy również symptomem depresji może być nadmierna senność. Po przespanej nocy jesteśmy wciąż śpiący w ciągu dnia i zmęczeni.
2. Rodzaje zaburzeń depresyjnych
To musisz wiedzieć:
Rodzaj depresji uzależniony jest od objawów i długości ich trwania. Wyróżnia się kilka rodzajów depresji, a mianowicie: endogenną – zaburzenia dotyczą funkcjonowania mózgu. Do tego rodzaju depresji możemy zaliczyć depresję sezonową oraz depresję nawracającą; psychogenną – wywołana traumą, nerwicą lub silnym stresem; której przyczyną jest choroba somatyczna – pojawia się, gdy cierpimy na poważne schorzenie układu nerwowego lub na nieuleczalną chorobę zagrażającą naszemu życiu. Depresja może mieć charakter łagodny, głęboki lub umiarkowany. Wszystko zależy od nasilenia objawów.