Trwa ładowanie...

Sposoby leczenia depresji

Terapia depresji może przebiegać na wielu torach. Istotne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale też psychoterapia. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tą chorobą. Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to bowiem schorzenie łatwe do wyleczenia. Odpowiednią terapię zaplanować powinien lekarz psychiatra, który wskaże, jakie formy leczenia należy podjąć, by uzyskać pełnię sił i zdrowia psychicznego. Najczęściej w leczeniu depresji stosuje się leki przeciwdepresyjne. Są one standardem w leczeniu depresji endogennej. Ich główna funkcja polega na poprawie nastroju chorego, usprawnieniu jego procesów myślowych, zmniejszeniu lęku i niepokoju, jak również zminimalizowaniu objawów bezsenności lub innego rodzaju zaburzeń snu.

Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"

spis treści
Psychoterapia to jedna z metod leczenia depresji
Psychoterapia to jedna z metod leczenia depresji

1. Rodzaje leków antydepresyjnych

Do najczęściej stosowanych leków antydepresyjnych należą: nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) – nie są wskazane u pacjentów z jaskrą, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz nadczynnością tarczycy. Na efekty terapii tymi lekami trzeba czekać kilka tygodni; selektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny – mają mniej działań niepożądanych, a efekty leczenia widać już po kilku zażytych dawkach; selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – nie powinni ich zażywać chorzy na padaczkę oraz osoby, u których występują problemy z wątrobą. Leki tego rodzaju stosuje się w przypadku wystąpienia łagodnych objawów depresji; inhibitory monoaminooksydazy (IMAO). Niektóre leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, tj. amitryptylina, klomipramina, imipramina, a także inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (np. wenlafaksyna), stosuje się również w leczeniu przewlekłego bólu (u pacjentów bez wyraźnych oznak depresji). Wówczas terapia opiera się na mniejszych dawkach leczniczych.

2. Psychoterapia

Wzmocnieniem farmakoterapii jest psychoterapia. Metod terapeutycznych jest wiele, a odpowiedni sposób wsparcia dobierany jest indywidualnie do pacjenta. Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii to: terapia psychodynamiczna – psycholog odpowiednimi metodami dąży do tego, by pacjent zmienił sposób myślenia i postrzegania świata. W trakcie terapii poszukuje się przyczyn zaburzeń psychicznych (np. negatywne wydarzenia z dzieciństwa); terapia poznawcza – psycholog bierze czynny udział w terapii, pokazując choremu sposoby rozwiązywania problemów i trudności. Robi to, by pacjent zmienił negatywne schematy myślowe; * terapia interpersonalna – ma pomóc pacjentowi odbudować relacje społeczne i wpłynąć na poprawę jego stosunków z rodziną, przyjaciółmi, grupą rówieśniczą. W leczeniu depresji sezonowej stosuje się fototerapię, a wiec leczenie światłem.

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

Gdy nie wiemy, jak sobie radzić z depresją, warto już na tym etapie poszukać wsparcia i fachowej pomocy. Chorzy z depresją mają często problemy emocjonalne, które negatywnie wpływają na ich życie, a brak podjęcia kroków mających doprowadzić do wyleczenia skutkować może pogłębieniem się objawów zaburzeń psychicznych.

3. Najczęstsze objawy depresji

Są to: obniżenie nastroju (stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas), uczucie smutku i niepokoju, zmiany nastroju (mogą być związane z dobowym rytmem dnia, kiedy to wieczorem czujemy się najgorzej, zaś poprawa samopoczucia następuje w ciągu dnia), lęk (objaw ten może się nasilać wraz z pogłębieniem się depresji), poczucie smutku i braku sensu życia (w efekcie mogą dochodzić do głosu myśli rezygnacyjne i samobójcze), apatia, objawy somatyczne, tj. ból głowy, brzucha, zaparcia, objawy psychomotoryczne, tj. trudności w zapamiętywaniu i skupieniu uwagi.

Zobacz także:

Gdy zauważymy u siebie lub u osoby nam bliskiej tego rodzaju objawy, należy podjąć próby, by usunąć przyczyny depresji. To jednak nie wystarczy. Konieczna jest wizyta u psychologa, który na podstawie rozmowy z pacjentem i opisanych przez niego objawów stwierdzi, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia farmakologicznego, czy może wystarczą spotkania grupy wsparcia lub indywidualna psychoterapia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.