Trwa ładowanie...

Udar mózgu. Dramat nastoletniej mistrzyni świata

Avatar placeholder
28.10.2020 15:29
Magdalena Dererko w wieku 15 lat doznała udaru mózgu
Magdalena Dererko w wieku 15 lat doznała udaru mózgu (Instagram)

Chociaż udar mózgu kojarzy się z problemami zdrowotnymi osób starszych, może dotknąć też młodych ludzi. Przekonała się o tym Magdalena Dederko, mistrzyni świata w tańcach latynoamerykańskich, która przeszła udar w wieku 15 lat. Choroba nie przeszkodziła jej w realizacji marzeń. Tancerka wróciła na parkiet. Swoją historię opowiedziała w programie "Dzień Dobry TVN".

spis treści

1. Udar nastoletniej tancerki

Niedawno gościem programu "Dzień Dobry TVN" była Magdalena Dederko, 17-letnia mistrzyni świata w tańcach latynoamerykańskich. Zdobyła je razem ze swoim partnerem Kacprem Pawłowskim po ośmiu miesiącach wspólnych treningów. Jednak to nie taniec był głównym tematem wywiadu. Tancerka opowiedziała o swojej chorobie. Niedawno dziewczyna przeszła udar mózgu. "Wydaje mi się, że to ogromna chęć tańca pomogła mi w tak krótkim czasie powrócić do pełnej sprawności" – powiedziała w studio TVN.

Dramat dziewczyny rozpoczął się w październiku 2017. Miała wtedy 15 lat. Obudził ją silny ból głowy. Był wyjątkowo silny. Zaniepokoja mama Magdy, Agnieszka Dederko, zadzwoniła po pogotowie. Ta decyzja uratowała zdrowie i życie jej córki. Przy udarze bowiem niezwykle ważny jest w czas, w którym chory trafi pod opiekę lekarzy.

Zobacz film: "20-latka zrobiła selfie po 7 udarach mózgu"

Jej stan był ciężki. Miała objawy krwotoku do mózgu. Konieczna była operacja. Badania wykryły dodatkowo wadę naczyniową – zniekształcenie tętniczo-żylne. Jak powiedział w programie neurochirurg, dr Wojciech Szymański, jest to bomba zegarowa, która może wybuchnąć w każdej chwili.

2. Walka o zdrowie

Magda wyznała, że po operacji najbardziej bała się niepełnosprawności. "Któregoś dnia powiedziała mi, leżąc w szpitalu, że nie wyobraża sobie, że nie może wrócić do tańca" – wspomina jej mama.

Udar i następne kilkumiesięczne leczenie odbiły się na zdrowiu Magdy. Po ostatniej operacji dziewczyna straciła pamięć. Do tej pory ma uszkodzoną pamięć krótkotrwałą. Nie poddała się. Wykonuje ćwiczenia, które sprawią, że będzie lepiej zapamiętywać. Mimo że wymaga to od niej wiele wysiłku, poświęca dużo czasu na naukę w liceum w klasie biologiczno-chemicznej. Wyzwaniem są też dla niej kroki taneczne, który musi powtarzać częściej niż przed chorobą.

"Na początku było mi bardzo ciężko. Miałam ogromny problem z równowagą. Jak poznaję nowe kroki i nową technikę to muszę to powtórzyć milion razy, żeby cokolwiek zapamiętać" – mówiła w "DD TVN". "Dawniej wystarczyło, że zobaczyłam raz i byłam w stanie powtórzyć każdy krok".

Jej partner Kacper czekał na jej pełny powrót do zdrowia. Do tego czasu trenował sam. Magda wróciła na parkiet po kilku miesiacach. W grudniu 2018 roku tancerze wzięli udział na mistrzostwach świata w Paryżu w kategorii poniżej 19. roku życia w tańcach latynoamerykańskich. Zajęli 7. miejsce. Niewiele zabrakło więc, aby dostali się do finału konkursu.

Choroba w tak młodym wieku zmieniła podejście Magdy do życia. "Wcześniej nie doceniałam tego, że mogę wstać rano i wszystko jest w porządku. Choroba nauczyła mnie cieszyć się z każdej chwili. Teraz korzystam z każdego dnia. Cieszę się tym, że mogę iść do szkoły i na trening. Jestem już zdrowa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze