Trwa ładowanie...

Waga ciała a pamięć

Avatar placeholder
18.06.2017 00:03
Waga ciała a pamięć
Waga ciała a pamięć

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odchudzanie to nie tylko dobry sposób na poprawę swojej sylwetki oraz zdrowia, ale także pamięci. Do takich ciekawych wniosków doszli badacze z Wielkiej Brytanii. Według wyników, jakie otrzymali, zmniejszenie masy ciała może poprawić zdolności poznawcze oraz znacznie poprawić koncentrację.
Już od dawna było wiadomo, że osoby otyłe są bardziej narażone na wystąpienie choroby Alzheimera oraz udaru mózgu. Natomiast najnowsze wyniki badań potwierdzają, że otyłość może potęgować problemy z koncentracją oraz pamięcią.

spis treści

1. Odchudzanie dobre na pamięć

Podczas badań brytyjscy naukowcy przeanalizowali wyniki 150 osób cierpiących na otyłość. Każda z nich otrzymała na początku test, który miał za zadanie ocenić umiejętność zapamiętywania oraz skupiania się.

Odchudzanie jst pomoce w dbaniu o zdrowie
Odchudzanie jst pomoce w dbaniu o zdrowie (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Podczas kolejnej fazy badań u części pacjentów przeprowadzono operację zmniejszenia żołądka. Po około trzech miesiącach powtórzono test oceniający umiejętności. Według pierwszego testu wykonanego przed zabiegiem kłopoty z zapamiętywaniem i uczeniem się miało około dwudziestu trzech procent uczestników.

Wyniki drugiego testu wykonanego po trzech miesiącach, gdy część badanych osób znacznie schudła, wykazały, że ich umiejętność zapamiętywania oraz koncentracji znacznie wzrosła. Co bardzo istotne – wyniki osób, które nie zmniejszyły swojej masy ciała, pozostały bez zmian lub uległy pogorszeniu.

2. Odchudzanie a choroby mózgu

Choć wyniki badań brytyjskich naukowców są bardzo obiecujące, to nie odpowiadają na wszystkie pytania i należy je traktować z dużą ostrożnością. Pozwoliły one stwierdzić związek między problemami z koncentracją a otyłością. Należy wykonać dokładniejsze badania, aby uzyskać odpowiedź, czy istnieje zależność między otyłością a chorobami osób starszych, takimi jak pogorszenie pamięci, choroba Alzheimera czy udar mózgu.

Musisz to wiedzieć

Planowane są już kolejne badania z udziałem osób, które mają schudnąć dzięki prawidłowej diecie oraz aktywności fizycznej. Naukowcy przewidują, że badania te potwierdzą korzystny wpływ utraty zbędnych kilogramów na nasz mózg.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze