Zapalenie rogówki – przyczyny
W przedniej części oka znajduje się rogówka, której zadaniem jest wprowadzenie promieniowania świetlnego do oka, w charakterystyczny sposób je załamując. Wszystko po to, by proces widzenia przebiegał prawidłowo. Wszelkie urazy czy też choroby rogówek znacząco ten proces zaburzają.
1. Stany zapalne i pozapalne rogówki
Do zapalenia rogówki może dojść podczas infekcji wywołanych przez bakterie, a także wirusy lub grzyby. Bywają jednak i takie sytuacje, w których z uwagi na choroby ogólnoustrojowe albo na tle autoimmunologicznym oko zaczyna łzawić, a także dochodzi do obniżenia ostrości wzroku, bólu oczu, ich czerwienienia, jak również światłowstrętu. Istotne jest zatem poddanie się badaniom okulistycznym i doprecyzowanie rodzaju zapalenia rogówki. Zbagatelizowanie problemu może skutkować jaskrą wtórną lub zaćmą.
2. Rodzaje stanów zapalnych rogówki
Jak już wcześniej wspomniano, zapalenie rogówki może być wywołane przez grzyby, wirusy lub bakterie. Objawy w każdym rodzaju są nieco inne i dlatego tak istotne jest przeprowadzenie szczegółowego badania okulistycznego, by odpowiednio dobrać sposób leczenia.
W przypadku bakteryjnego zapalenia rogówki zamiennie można używać nazwy owrzodzenie rogówki. Wywoływane jest przez:
• Gronkowca,
• paciorkowca,
• pałeczkę ropy błękitnej.
Charakterystycznym objawem, widocznym podczas badania, jest szaro-białe lub szaro-żółte zagłębienie w rogówce. Dochodzi do niego najczęściej z uwagi na mechaniczne uszkodzenia typu ciało obce w oku, wadliwe używanie soczewek kontaktowych albo z uwagi na występujący zespół suchego oka. Leczenie bakteryjnego zapalenia rogówki wymaga natychmiastowo podjętych działań, najprawdopodobniej w postaci przepisania maści i kropli z antybiotykiem.
Musisz to wiedzieć
Do grzybiczego zapalenia rogówki dochodzi, jak sama nazwa wskazuje, przez kontakt z grzybami poprzez np. niewłaściwe odkażanie soczewek kontaktowych, a także poprzez uszkodzenie drzazgą, trawą, gałęzią. Ponadto również może dojść do grzybiczego zapalenia rogówki podczas zbyt długiego stosowania sterydów do oczu oraz poprzez kontakt z bakterią bytującą w basenach wodnych.