Chcieli zmierzyć temperaturę 3-latce. Przegryzła termometr i trafiła do szpitala
Trzylatka z Wietnamu ugryzła rtęciowy termometr. Dziewczynka trafiła do szpitala z objawami zatrucia. Lekarze musieli działać bardzo szybko, gdyż rtęć może wyrządzić ogromne szkody w organizmie.
1. Ugryzła rtęciowy termometr
Historię dziewczynki opisał wietnamski portal doisongphapluat.com.
Trzylatka trafiła do szpitala Son La Provincial General Hospital po tym, jak zatruła się rtęcią z domowego termometru.
Bliscy dziewczynki poinformowali medyków, że włożyli córce termometr do ust, by zmierzyć jej temperaturę. Wtedy dziewczynka go przegryzła.
Jak dowiadujemy się z informacji przekazywanych przez portal doisongphapluat.com, rodzice udzielili córce pierwszej pomocy poprzez odwrócenie dziecka do góry nogami i przepłukanie jamy ustnej czystą wodą. Następnie zgłosili się do szpitala.
W placówce przeprowadzono szczegółową diagnostykę. Dziewczynka miała objawy zatrucia rtęcią - wysoką gorączkę i zadrapania błony śluzowej jamy ustnej, gardła i migdałków. Lekarze zdiagnozowali ostre zapalenie gardła i zatrucie rtęcią.
Medycy przepisali trzylatce lek moczopędny i zalecili przeczyszczający wlew w połączeniu z antybiotykami.
Z informacji przekazywanych przez lekarzy wynika, że po wstępnym leczeniu stan małej pacjentki jest stabilny. Jednak trzylatka musi kontynuować kurację detoksykacyjną. Medycy przekazali, że należy także ją stale monitorować.
2. Zatrucie rtęcią
Kontakt z rtęcią jest szczególnie niebezpieczny dla płodów i niemowląt.
Zatrucie rtęcią może się pojawić wskutek połknięcia pokarmów skażonych rtęcią lub wdychania powietrza zatrutego rtęcią. Można zatruć się także przy nieprawidłowym używaniu przedmiotów zawierających rtęć, takich jak lampy fluorescencyjne czy termometry rtęciowe.
Przypominamy, że 3 kwietnia 2009 r. Unia Europejska zdecydowała się całkowicie wycofać termometry rtęciowe z obiegu. Od tego czasu nie można ich kupić w aptekach czy sklepach medycznych. Jednak wciąż w niektórych domach są stosowane.
Jak pokazuje historia trzylatki, należy z nimi uważać.
Rtęć może wyrządzić duże szkody w organizmie. W klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia należy do dziesięciu substancji najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka.
A zatrucie rtęcią, czyli rtęcica, może prowadzić nawet do śmierci.
Po dostaniu się do organizmu jony rtęci wiążą się z białkami i blokują ważne dla życia enzymy. Organiczne związki rtęci powodują zmiany zwyrodnieniowe przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym. Pojawiają się także zaburzenia w układzie hormonalnym.
Kiedy dojdzie do zatrucia rtęcią, poprzez doustne podanie jej nieorganicznych związków, po kilkunastu minutach pojawiają się wymioty z domieszką krwi, pieczenie w ustach i przełyku, uszkodzenia wargi i dziąseł, ślinotok, ból brzucha, krwawe biegunki.
Objawy, które mogą wskazywać na zatrucie rtęcią to:
parestezja: drętwienie i mrowienie ust oraz palców u rąk i u nóg,
problemy z koordynacją ruchów,
zwężenie pola widzenia,
utrata słuchu,
upośledzenie mowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl