Trwa ładowanie...

Badania w ciąży

Badania w ciąży

Ciąża to radosne chwile oczekiwania na przyjście naszego dziecka, ale również czas, w którym zdrowie nasze i naszego przyszłego dziecka powinno być pod stałą kontrolą lekarza. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się w możliwie najwcześniejszym okresie ciąży. Terminy kolejnych wizyt ustalane są indywidualnie i odbywają się średnio co trzy-cztery tygodnie w I i II trymestrze; w III - co dwa; po 38 tygodniu nawet co tydzień. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi wywiad ogólny. Zada pytania dotyczące rodziny pacjentki i jej partnera. Należy poinformować lekarza o poprzednich ciążach, poronieniach lub aborcjach.


Ginekolog zbada przyszłą mamę, sprawdzi czy jej serce, płuca i ogólny stan zdrowia odpowiadają normom, a następnie założy kartę ciąży i skieruje na badania. Jedne należy powtarzać co miesiąc, inne, zwykle wystarczy, kiedy kobieta zrobi raz. Ważne jest przestrzeganie terminów. Badania są bowiem po to, by w porę zauważyć, czy nie dzieje się coś, co mogłoby zaszkodzić dziecku lub jego mamie. W razie, gdy lekarz zauważy coś niepokojącego, zaleci stosowanie diety (np. gdy zagraża ci cukrzyca ciążowa) lub leków (np. gdy zdiagnozuje anemię).

Podczas każdej wizyty pacjentka będzie miała mierzone ciśnienie, sprawdzany będzie również przyrost wagi. Pod koniec ciąży zalecane jest wykonanie zapisu KTG, przeprowadzanego co kilka dni, w celu sprawdzenia kondycji dziecka. Aby sprawdzić łożysko oraz zbadać prawidłową ilość wód płodowych zaleca się również badania USG. Warto przechowywać wyniki badań. Jeśli okaże się, że kobieta w ciąży musi zmienić lekarza lub trafić do szpitala, historię ciąży będzie można bez problemu odtworzyć. Oczywiście, jeśli zostaną zauważone jakieś niepokojące objawy, od razu należy udać się do ginekologa.