Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać cukrzycę?

Jak rozpoznać cukrzycę?
Jak rozpoznać cukrzycę? (Typowym objawem cukrzycy jest ciągłe zmęczenie)

Jako objawy cukrzycy wskazuje się m.in. takie przypadłości jak: senność, poliuria i spadek wagi ciała. Chory skarży się na wrażenie suchości w ustach i drętwienie kończyn. Symptomem są też zmiany na skórze. Aby potwierdzić przypuszczenie o rozwoju tej choroby, wykonuje się badanie krwi i moczu na obecność glukozy.

spis treści

1. Przyczyny cukrzycy

Mimo że niektóre objawy cukrzycy są charakterystyczne dla tego schorzenia, wiele osób je bagatelizuje. Bywa też, że ta choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo. Dla wczesnego postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia ma znaczenie regularne poddawanie się badaniu krwi. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które znajdują się w grupie ryzyka.

Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy zalicza się: występowanie tej choroby wśród członków rodziny, stosowanie nieprawidłowej diety, a także nadwagę lub otyłość. Do pojawienia się cukrzycy predysponuje przebyty zawał serca albo udar. Choroba ta często występuje u osób powyżej 40. roku życia.

2. Pierwsze objawy cukrzycy

W grupie charakterystycznych symptomów cukrzycy znajduje się ogólne osłabienie organizmu i wrażenie senności. Chory męczy się szybko. Obserwuje się u niego zwiększone pragnienie (polidypsję) i brak lub zwiększony apetyt na jedzenie. Osoba z cukrzycą często korzysta z toalety ze względu na wielomocz (poliurię). Można zauważyć, że traci na wadze. Ponadto chory skarży się na wrażenie suchości w ustach, drętwienie i uczucie mrowienia w kończynach dolnych i górnych, a także zaburzenia widzenia.

Zobacz film: "Nietypowy objaw cukrzycy typu 2"
Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia
Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia

Innym objawem cukrzycy są infekcje drożdżakowe w okolicy narządów płciowych. Zakażenie może objąć obszar jamy ustnej. Z kolei na skórze osoby chorej można zauważyć czyraki, a rany goją się powoli. W wydychanym przez chorego powietrzu wyczuwa się zapach acetonu. Kolejnym symptomem jest śpiączka.

3. Objawy cukrzycy typu 1 i 2

Dla cukrzycy typu 1 wskazane powyżej objawy mają gwałtowniejszy przebieg, co pozwala szybciej i łatwiej rozpoznać tę chorobę. Jeżeli wynik badania moczu zdradza obecność glukozy, podejrzenia zostają potwierdzone. Z kolei cukrzyca typu 2 w 50 proc. przypadków nie zostaje wykryta. Dlaczego? Ten rodzaj cukrzycy przebiega bezobjawowo.

To też warto wiedzieć

Aby wykryć cukrzycę insulinoniezależną, należy systematycznie poddawać się profilaktycznym badaniom krwi na obecność glukozy. Nieprawidłowy poziom wynosi powyżej 200 mg/dL. Hipoglikemia(niedocukrzenie) lub hiperglikemia (zbyt wysoki poziom cukru we krwi) mogą doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.

4. Powikłania cukrzycy

Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Terapia ma zapobiec powikłaniom, do których zalicza się m.in. nefropatię cukrzycową (uszkodzenie nerek, które prowadzi do niewydolności tego organu wewnętrznego) i retinopatię cukrzycową, która polega na uszkodzeniu oka prowadzącego nawet do ślepoty.

Następstwem nieleczonej choroby może być stopa cukrzycowa (zaburzenia ukrwienia kończyny dolnej), co w skrajnych przypadkach skutkuje koniecznością amputacji. Jeżeli natomiast rozwinie się choroba wieńcowa, chory może przebyć zawał serca, którego konsekwencją bywa zgon.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze