Trwa ładowanie...

Pielęgnacja stóp w zespole stopy cukrzycowej

Avatar placeholder
31.03.2021 16:06
Pielęgnacja stóp w zespole stopy cukrzycowej
Pielęgnacja stóp w zespole stopy cukrzycowej

Cukrzyca to poważny problem zdrowotny, który dotyka wielu obszarów ludzkiego ciała. Jednym z nich jest tak zwany zespół stopy cukrzycowej.

1. Objawy

Zespół stopy cukrzycowej spowodowany jest między innymi przez uszkodzenia nerwów prowokujących zaburzenia czucia bólu, dotyku, temperatury. Pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce, która może zupełnie odsunąć od nas zagrożenie wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej.

Niezmiernie istotna jest właściwa higiena. Warto często myć stopy i po ablucji dokładnie je osuszyć (szczególnie w miejscach pomiędzy palcami). Trzeba codziennie monitorować stan stóp. W ten sposób można dostrzec pierwsze niepokojące oznaki.

Zespół stopy cukrzycowej wymaga nie tylko stałej kontroli lekarza, ale też właściwej higieny
Zespół stopy cukrzycowej wymaga nie tylko stałej kontroli lekarza, ale też właściwej higieny
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Paznokcie należy obcinać prosto, nie dopuszczajmy do powstania ran, owrzodzeń, modzeli czy zrogowaceń. Codziennie zmieniajmy skarpety, a nasze buty zawsze powinny być utrzymane w suchości.

To też musisz wiedzieć

Jeśli już doszło do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej, z problemem udajmy się do diabetologa (lekarz ten wyrówna poziom cukru), chirurga (usunie on martwe tkanki), chirurga naczyniowego (fachowiec przeprowadzi zabiegi wewnątrznaczyniowe, w przypadku gdy występuje czynnik niedokrwienny) oraz ortopedy (doradzi nam, jakie wkładki do butów, kule, opatrunki gipsowe należy zastosować).

Aby zminimalizować trudy choroby, zastosujmy opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, alginianowe hydrowłókniste ze srebrem. Poza tym należy zawsze mieć przy sobie hialuronian cynku, który znacznie przyspiesza gojenie się ran.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze