Objawy cukrzycy
W ciągu ostatnich 30 lat liczba osób chorych na cukrzycę podwoiła się, przy czym największy wzrost liczby cukrzyków notuje się wśród mężczyzn. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zwiększa się wśród osób po 45 roku życia, ale chorują również osoby znacznie młodsze. Czynniki ryzyka w cukrzycy to: nadwaga lub otyłość, siedzący tryb życia, dieta bogata w cukier i węglowodany rafinowane, a uboga w błonniki produkty pełnoziarniste, a także przypadki cukrzycy typu 2 w rodzinie. Cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę serca.
1. Jakie są symptomy cukrzycy?
Cukrzyca to choroba, która pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo kontrolować poziomu glukozy we krwi. U zdrowego człowieka pożywienie jest rozkładane w przewodzie pokarmowych na glukozę – rodzaj cukru, który następnie jest wydzielany do krwiobiegu. Insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę, pobudza wchłanianie glukozy z krwiobiegu i wykorzystywanie jej do produkcji energii. W przypadku chorych na cukrzycę typu 1 układ odpornościowy atakuje komórki produkujące insulinę w trzustce. Z kolei u chorych na cukrzycę typu 2 tkanki ciała stopniowo stają się oporne na działanie insuliny. Trzustka reaguje poprzez masowe wydalanie hormonu, jednak z czasem nie nadąża, a poziom cukru we krwi zaczyna rosnąć. Wysoki poziom glukozy niszczy nerwy i naczynia krwionośne, prowadząc do choroby serca, udaru, utraty wzroku, choroby nerek i infekcji dziąseł. Zaawansowana cukrzyca typu 2 może skutkować utratą wzroku i koniecznością amputowania kończyn, w których krążenie nie przebiega prawidłowo.
Objawy wskazujące na cukrzycę to:
- zwiększone pragnienie,
- większy apetyt,
- uczucie zmęczenia,
- częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy,
- niewytłumaczalny spadek wagi,
- zmniejszenie ostrości wzroku,
- niegojące się rany.
2. Profilaktyka i leczenie cukrzycy
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób mogą uniknąć cukrzycy. Badania wykazały, że można zapobiec aż 90% przypadków cukrzycy typu 2 lub przynajmniej opóźnić rozwój choroby. Najważniejsza jest zdrowa dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna. W jadłospisie nie może zabraknąć owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Dawniej osobom narażonym na cukrzycę odradzano spożywanie alkoholu. Badania wykazały jednak, że umiarkowana konsumpcja alkoholu może zredukować ryzyko cukrzycy aż o 30%. Należy jednak uważać na ilość spożywanych trunków. W przypadku mężczyzn bezpieczna ilość alkoholu to lampka wina lub małe piwo. Osoby z nadwagą powinny dążyć do szczupłej sylwetki. Utrata zbędnych kilogramów i wysiłek fizyczny mogą bowiem zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę aż o kilkadziesiąt procent.
Warto uświadomić sobie, że diagnoza cukrzycy nie jest wyrokiem. Wielu chorych kontroluje swój stan zdrowia jedynie za pomocą zmian w trybie życia. Inni zmuszeni są jednak korzystać z doustnych leków obniżających poziom cukru we krwi. Gdy i te leki nie sprawdzają się, konieczne mogą się okazać zastrzyki z insuliny. Czasami stosuje się je wraz z lekami doustnymi.