Trwa ładowanie...

Cukrzyca a gojenie ran

Avatar placeholder
10.05.2019 12:00
Cukrzyca a gojenie ran
Cukrzyca a gojenie ran (123rf)

Utrudnienia w gojeniu ran to typowy kłopot, z jakim borykają się osoby chorujące na cukrzycę. Wystarczy chociażby wspomnieć o tak zwanej stopie cukrzycowej. Czy istnieją jakieś metody, dzięki którym można uniknąć ran i wspomóc sam proces gojenia?

spis treści

1. Dlaczego rany nie chcą się goić?

Dla cukrzycy charakterystyczne są powikłania. Wśród nich możemy wyróżnić: zaburzenia krążenia krwi, uszkodzenia nerwów, patologiczne zmiany w zakresie prawidłowej pracy układu immunologicznego, częste infekcje w ranie.

2. Procedura postępowania z raną

W przypadku cukrzycy nie możemy bagatelizować nawet najmniejszego zranienia. Należy jak najszybciej oczyścić ranę pod bieżącą wodą. Podczas tego procesu nie powinniśmy używać mydła ani wody utlenionej. Preparaty te mogą spowodować jedynie podrażnienie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Częstym powikłaniem cukrzycy jest nie gojenie się ran
Częstym powikłaniem cukrzycy jest nie gojenie się ran

W celu poprawienia gojenia zastosujmy maść z antybiotykiem. Zabezpieczmy ranę opatrunkiem i sterylnym bandażem. Opatrunek zmieniajmy codziennie. Nawet niewielkie rany warto pokazać lekarzowi. Dzięki temu można uniknąć poważniejszego zakażenia. Podczas gojenia dbajmy dokładnie o miejsce zmienione chorobowo, wystrzegajmy się wszelkiego nacisku.

3. Stopa cukrzycowa

Wspomniana powyżej stopa cukrzycowa stanowi ogromny dyskomfort dla chorego na cukrzycę. Niestety, stopy i kostki to miejsca szczególnie narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

To też warto wiedzieć

Gojenie rany musi przebiegać w częściowym unieruchomieniu. W przypadku stóp jest to praktycznie niemożliwe. Rozwój ran jest spowodowany zaburzeniami krążenia, suchością skóry i uszkodzeniem nerwów. Zdarza się, że jedynym ratunkiem jest nie tylko usuwanie martwych tkanek, lecz także amputacja całej kończyny.

4. Profilaktyka ran cukrzycowych

Niezwykle istotne są działania, dzięki którym można uniknąć wystąpienia rany. Warto kontrolować wygląd stóp, począwszy od skóry po wszelkie zaczerwienienia wokół paznokci. Elastyczność skóry zapewni częste nawilżanie. Nie stosujmy jednak preparatów pomiędzy palcami, gdyż taki nawyk wywołuje najczęściej grzybicę.

Codzienna higiena stóp jest nieodzowna. Właściwa profilaktyka opiera się również na kontrolowaniu zmian cukrzycowych, dbaniu o prawidłowe ciśnienie tętnicze i odpowiedni poziom cholesterolu, diecie i aktywności fizycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze