Trwa ładowanie...

Śpiączka cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
31.03.2021 16:02
Śpiączka cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie
Śpiączka cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nie wszyscy wiedzą, że śpiączka może być wywołana również przez cukrzycę i jest związana z zaburzeniami metabolicznymi. Mechanizm jest dosyć prosty.

spis treści

1. Dlaczego organizm wywołuje śpiączkę cukrzycową?

W efekcie trwania choroby kumulują się w organizmie ludzkim patologiczne związki, które w ostateczności mogą zniszczyć twór siatkowy (znajduje się on w centrum układu nerwowego i odpowiada za rytm snu oraz czuwania).

Pojawia się pytanie: jakie powikłania cukrzycowe mogą doprowadzić do śpiączki? Otóż zaliczymy do nich: hipoglikemię, kwasicę ketonową, mleczanową i hiperosmotyczną. Każdy z wyżej wymienionych czynników chorobowych cechuje się różnymi objawami i różnym tempem rozwoju.

Przy pierwszych objawach śpiączki cukrzycowej konieczne jest nawadnianie organizmu
Przy pierwszych objawach śpiączki cukrzycowej konieczne jest nawadnianie organizmu

2. W jaki sposób pomóc osobie chorej?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wyszczególniono dwa rodzaje śpiączki cukrzycowej. Pierwszy wywołany jest przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi (śpiączka hiperglikemiczna), a drugi cechuje się obniżonym poziomem cukru we kwi – śpiączka hipoglikemiczna. Hiperglikemia występuje na tle spowolnienia wydzielania insuliny przez trzustkę. Do jej typowych symptomów można zaliczyć: częste oddawanie moczu, wzmożoną potrzebę spożywania płynów, poprawę apetytu, nudności, bóle brzucha, przyspieszony oddech.

To też warto wiedzieć

Hipoglikemia zaś wywołana jest przez zbyt wysoki poziom insuliny, nadmierne spożywanie alkoholu, niedoczynność tarczycy, zaburzenia wchłaniania węglowodanów. Przed utratą przytomności pojawiają się drgawki, mroczki przed oczami, odczucie niepokoju. Gdy chory nie stracił jeszcze przytomności, zaleca się podanie słodkiego napoju. Jeżeli nastąpiła już utrata przytomności, wówczas trzeba kontrolować wszystkie funkcje życiowe i wezwać specjalistyczną pomoc.

3. Leczenie śpiączki cukrzycowej

Śpiączkę cukrzycową leczy się przede wszystkim poprzez nawodnienie (czyli dożylne podanie roztworu soli fizjologicznej), obniżenie poziomu cukru we krwi, wyrównanie poziomu elektrolitów, podanie glukagonu, dożylne podanie roztworu glukozy.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

W czasie trwania śpiączki cukrzycowej należy sprawdzać ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, poziom glukozy, gazometrię krwi tętniczej, bilans podanych i wydalonych płynów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze