Ból brzucha u dziecka. Przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
Ból brzucha u dziecka może być zarówno symptomem przejedzenia, jak i poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, grypa żołądkowa czy alergia pokarmowa. Różne rodzaje bólu brzucha u dziecka wymagają różnego leczenia. Na początku jednak zawsze warto obserwować dziecko przez jeden dzień i pilnować, aby prawidłowo piło i jadło.
1. Przyczyny bólu brzucha u dziecka
Aby odnaleźć przyczynę bólu brzucha u dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to:
- w którym miejscu dokładnie boli brzuch;
- czy dziecko ma inne objawy;
- kiedy dziecko zaczęło skarżyć się na ból brzucha;
- jak długo dziecko boli brzuch.
Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest zatrucie pokarmowe. Tej dolegliwości, oprócz bólu brzucha, mogą towarzyszyć m.in. wymioty, biegunka i podwyższona temperatura ciała. Bardzo ważne jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów, ponieważ często w trakcie zatruć dochodzi do odwodnienia organizmu. Należy również postarać się zahamować wymioty i biegunkę.
U małych dzieci konsultacja lekarska jest niezbędna, natomiast u dzieci starszych należy skonsultować się z lekarzem, gdy dolegliwości są bardzo nasilone i utrzymują się dłużej niż 2-3 dni.
Jeśli malucha boli brzuch zawsze przed wyjściem do przedszkola, ból może być to symptom napięcia psychicznego. Dziecko po prostu boi się i nie znaczy to, że ból jest symulowany, a „brzuszek i główka to szkolna wymówka”.
Stres może wywoływać objawy somatyczne, lecz można z nimi skutecznie walczyć poprzez uczenie dziecka radzenia sobie z napięciem.
Ból brzucha u dziecka po jedzeniu może świadczyć też o tym, że maluch za dużo zjadł. Trzeba zwracać uwagę na to, czy dziecko nie je także zbyt łapczywie, robić przerwy w posiłkach, no i przede wszystkim – dawać dobry przykład spokojnego jedzenia.
U niektórych maluchów w ten sposób objawia się też alergia pokarmowa.
Jeśli dziecko oprócz bólu brzucha ma także biegunkę i wymioty, przyczyną bólu najprawdopodobniej jest tzw. grypa żołądkowa (wywoływana nie przez wirusy grypy, a przez inne wirusy, najczęściej rotawirusy, stąd jej druga nazwa - biegunka rotawirusowa).
Silny ból brzucha u dziecka w prawej górnej części brzucha, zaostrzający się przy uniesieniu prawej nogi oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego. Towarzyszy mu gorączka i wymioty. Taki ból brzucha u dziecka wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, być może także operacji usunięcia wyrostka.
Ból brzucha lub ból podbrzusza u dziecka rzadziej oznacza inne problemy, na przykład powikłania cukrzycy.
Innym problemem są zaparcia. Dziecko ma wówczas problem z wypróżnieniem się. Przyczyną zaparć może być m.in. zła dieta, za mała ilość przyjmowanych płynów, zmiana otoczenia związana z podróżą, a nawet stres.
Jeżeli dziecko ma często problemy z zaparciami, należy przyjrzeć się jego diecie, zadbać o codzienną dawkę ruchu, postarać się, aby maluch wyrobił sobie nawyk regularnego wypróżniania się, a ostatecznie skontaktować się z lekarzem.
W przypadku bólu brzucha u dziecka lub/i wymiotów trwających dłużej niż 24 godziny trzeba pójść z dzieckiem do lekarza, niezależnie od innych czynników i pozostałych objawów.
Najlepiej też skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko wygląda bardzo źle – jest blade, poci się, jest bardzo słabe, nie chce jeść, a także rodzic nie jest stanie go rozproszyć zabawą czy bajką.
2. Leczenie bólu brzucha u dziecka
Jeśli ból brzucha u dziecka ma ewidentnie podłoże psychologiczne i pojawia się, kiedy dziecko się boi, trzeba z maluchem porozmawiać. Nie zaszkodzi też dopytać przedszkolanki czy nauczycielki, czy nie ma z dzieckiem problemów w szkole lub przedszkolu.
Pójście do nowej szkoły zawsze jest stresujące dla dziecka, ale jeśli nie wiążą się z tym dodatkowe problemy, bóle brzucha u dziecka powinny przejść. Nie znaczy to jednak, że maluch w takiej sytuacji nie potrzebuje wsparcia.
Przy grypie żołądkowej na ból brzucha u dziecka nie pomogą antybiotyki, bo jest on najczęściej wywołana przez wirusy. Dziecko jest szczególnie narażone na odwodnienie w czasie wymiotów i biegunki, dlatego najważniejsze jest nawadnianie. Należy podawać dziecku wodę lub słabą herbatę małymi porcjami, wtedy lepiej się nawodni.
Alergia pokarmowa u dzieci wymaga prowadzenia dziennika zawierającego wszystko, co dziecko zjadło. Trzeba zapisywać także, kiedy pojawia się ból brzucha u dziecka. Lekarz będzie wtedy mógł zdiagnozować, na co dziecko jest uczulone.
Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości dziecięcych. Jednak mimo wszystko, przy każdym jego wstąpieniu należy zwrócić szczególną uwagę na charakter symptomów i z wszelkimi wątpliwościami zwracać się do pediatry.
Aby postawić prawidłową diagnozę lekarz będzie musiał się dowiedzieć, kiedy pojawiły się dolegliwości bólowe, których miejsc dotyczą i czy nie towarzyszą im inne objawy. Niezwykle istotna jest też rozmowa z rodzicem na temat zaobserwowanych nieprawidłowości.
Podczas zbierania wywiadu od dziecka najważniejsze jest, aby pozwolić mu się swobodnie wypowiedzieć i nie narzucać odpowiedzi na pytania. W ten sposób uzyskamy najbardziej rzetelną informację o dolegliwościach malucha. Jeśli ból jest ostry, do czasu wizyty u lekarza nie należy podawać dziecku jedzenia ani picia.
3. Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka
Na bóle brzucha, które nie wymagają interwencji lekarza ani chirurga, jak w przypadku wyrostka robaczkowego, można odwołać się do domowych metod. Przede wszystkim należy spróbować podać małemu pacjentowi kilka kropel mięty. Łagodzi ona nudności i koi bóle.
Dobry jest także gorący okład na brzuszek. Można zastosować termofor, ciepły okład albo podgrzany woreczek z pestkami czereśni. Okład z naparem z rumianku uspokaja i łagodzi ból. Okład z melisą działa rozkurczowo, podczas gdy okład z naparem z krwawnika przeciwdziała zapaleniom.
Na bóle brzuszka dobry jest też ziołowy syrop z anyżu, koperku i kminku. Nasiona trzeba rozgnieść, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 5 minut. Podawać dzieciom 2-3 filiżanki dziennie. Na wszelkie bóle związane z brzuchem dobre są także herbaty – rumiankowa, miętowa i z melisy.
Partner serwisu parenting.pl Nie możesz znaleźć leków dla swojego dziecka? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka posiada potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.