Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Biegunka rotawirusowa

Avatar placeholder
23.10.2020 13:20
Biegunka rotawirusowa
Biegunka rotawirusowa (123rf)

Rotawirusy są mało znane, ale niebezpieczne. Ostra biegunka połączona z wymiotami i wysoką gorączką może świadczyć o tym, że twoje dziecko zostało zakażone. Co wtedy robić?

U niemowląt konieczna jest hospitalizacja. Natomiast starsze dzieci muszą przestrzegać ścisłej diety i być nawadniane. Choroba ma ostry przebieg, więc lepiej jej zapobiegać, przestrzegając zasad higieny osobistej, lub zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom.

spis treści

1. Rotawirusy i objawy infekcji rotawirusem

Rotawirus został wykryty kilkadziesiąt lat temu. Naukowcy wyróżniają siedem jego grup. Trzy z nich są zaraźliwe dla ludzi: A, B, C. Najczęściej infekcje wywołuje wirus z grupy A. Zakazić można się nim drogą pokarmową, a małe dzieci nie dbają jeszcze dobrze o higienę, łatwo więc ulegają zakażeniom.

Objawem infekcji jest gorączka dochodząca do 40°C. Często pojawia się ona przed innymi objawami i bywa jedynym zwiastunem choroby. Następnie pojawia się ostra biegunka. Czasami występują także wymioty. Biegunka rotawirusowa powoduje, że dziecko traci na wadze i ma objawy odwodnienia. Jama ustna i śluzówka są suche, a skóra wiotka i mało napięta. Kolejnym symptomem są zasinione oczy i zmęczenie organizmu.

2. Leczenie biegunki rotawirusowej

Zobacz film: "Jak pozbyć się ostrej biegunki?"

Starsze dzieci mogą pokonać biegunkę w domu, natomiast u niemowląt konieczna jest hospitalizacja. Przy ostrej biegunce należy dbać o nawodnienie organizmu i zachować właściwą dietę. Co to oznacza?

Także dieta, gdy pojawia się biegunka u dziecka, musi być odpowiednia, dlatego też nie dajemy dziecku soczków, serków, owoców, warzyw, ale ryż, sucharki, suchą bułkę lub chleb.

Celem jest przywrócenie prawidłowej perystaltyki jelit – ryż działa zapierająco. Niemowlakom, zamiast mleka, należy podawać kleik ryżowy na wodzie. W momencie unormowania się wypróżnień można powoli rozszerzać dietę. Niemowlakom mieszamy mleko z kleikiem ryżowym, a starszakom dajemy zupę marchwiankę, a później mięso.

Nawadnianie polega na uzupełnianiu elektrolitów, głównie sodu i potasu. Starszym dzieciom można kupić w aptece specjalne preparaty, natomiast niemowlakom podaje się je przez kroplówkę, stąd konieczna jest hospitalizacja.

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku, który eliminowałby rotawirusy z organizmu. W trakcie infekcji podaje się leki, które łagodzą jej przebieg i kończą ją szybciej. Podaje się również probiotyki, które uzupełniają jelita w prawidłową florę bakteryjną.

Stosuje się także środki oklejające jelita i zmniejszające przenikanie przez śluzówkę przewodu pokarmowego rotawirusów. Infekcję potwierdza się, wykonując posiew kału w kierunku rotawirusów. Biegunka rotawirusowa może trwać od kilku dni do tygodnia.

3. Jak uchronić dziecko przed rotawirusem?

Najprostszą metodą zapobiegania infekcji jest przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk nawet 4 godziny, więc zawsze po kontakcie z chorym należy umyć dokładnie dłonie. Warto również izolować chore dziecko od pozostałych, a w przypadku przebywania w szpitalu – ograniczać liczbę odwiedzających.

Szczepienie przeciw rotawirusom należy do tych zalecanych, co oznacza, że nie jest ono obowiązkowe. Kiedy szczepić? Najpóźniej do 24.-32. tygodnia życia. Pierwszą dawkę można podawać już od 6. tygodnia życia. Szczepionki nie dają całkowitej gwarancji, że dziecko nie zachoruje, jednak jeśli się tak wydarzy, powinno przejść chorobę łagodniej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze