Trwa ładowanie...

Grypa żołądkowa. Objawy i leczenie

Grypa żołądkowa, wbrew nazwie, nie jest wywoływana przez wirusy grypy, a przez inne rodzaje wirusów, najczęściej rotawirusy. Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego bywa nazywane także grypą jelitową. Najgroźniejsza jest grypa żołądkowa u dzieci, u których w wyniku zakażenia może dojść do odwodnienia organizmu. Jak rozpoznać grypę jelitową, jakie daje objawy i czym ją leczyć?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Czym jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa, inaczej grypa jelitowa to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Wirus po przedostaniu się do błony śluzowej, uszkadza ją.

Grypą żołądkową można zarazić się drogą kropelkową lub pokarmową. Najlepszym zabezpieczeniem przed zakażeniem jest częste mycie rąk i produktów spożywczych przed wykorzystaniem.

Na grypę żołądkową narażone są głównie dzieci, głównie z powodu niedostatecznej higieny. Na chorobę tę zapadają też dorośli, zarażając się przede wszystkim w dużych skupiskach ludzkich, np. w autobusie lub supermarkecie.

Wirus grypy jelitowej przenosi się bardzo szybko i przeżywa poza organizmem człowieka nawet do dwóch miesięcy.

Zwykle rotawirusy pojawiają się sezonowo. W chłodniejszych regionach najwięcej zachorowań na grypę żołądkową ma miejsce jesienią i zimą. W tym czasie ludzki organizm jest mniej odporny na wirusy i łatwiej wtedy o infekcję. Jelitówka to jedna z najczęstszych infekcji niebakteryjnych układu pokarmowego.

2. Objawy grypy żołądkowej

Objawami grypy jelitowej są: silny ból brzucha, nudności i wymioty. Do tego dochodzi obfita biegunka. U chorych pojawia się także gorączka, sięgająca nawet 40 st. C.

Jelitówka u dzieci (głównie najmłodszych - do 3 lat) ma szczególnie niebezpieczny przebieg. Wiąże się to z faktem, że małemu dziecku łatwo jest się odwodnić.

Mała waga ciała dziecka stwarza niebezpieczeństwo, że wskutek biegunki, wymiotów i gorączki dziecko utraci z organizmu niezbędną ilość wody.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Jeśli dojdzie do odwodnienia, trzeba jak najszybciej przewieźć dziecko do szpitala, gdzie zostanie podłączona kroplówka. U niemowląt karmionych piersią nie powinno dochodzić do infekcji tego typu, gdyż dziecko jest chronione przeciwciałami otrzymywanymi wraz z mlekiem matki.

Grypa żołądkowa jest również niebezpieczna dla osób z osłabionym układem immunologicznym i u osób w podeszłym wieku. U ogólnie zdrowych dorosłych i młodzieży, wirusowa infekcja pokarmowa może mieć łagodny przebieg, a nawet przejść bezobjawowo.

3. Zatrucie pokarmowe a grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa bywa często mylona z zatruciem pokarmowym. Łatwo je jednak odróżnić.

Zacznijmy od tego, że w przypadku zatrucia pokarmowego musiało wcześniej dojść do spożycia czegoś zawierającego szkodliwe substancje, takie jak bakterie lub ich toksyny.

Mogą to być nieświeże czy nieumyte produkty, niedogotowane mięso lub jajka. Do zatrucia może dojść także, jeśli osoba przyrządzająca posiłek nie umyła rąk, np. po wyjściu z toalety. Grypa żołądkowa także pojawia się wskutek nieprzestrzegania zasad higieny.

Do zakażenia dochodzi jednak zazwyczaj wtedy, kiedy chorujemy na różnego rodzaju przeziębienia, a także na „klasyczną” grypę, czyli jesienią i zimą.

Grypa żołądkowa w ciąży
Grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa to bardzo powszechna choroba, która tak naprawdę nie ma nic wspólnego z klasyczną grypą.

przeczytaj artykuł

Objawami zatrucia są ból brzucha oraz wymioty. W przypadku grypy żołądkowej można spodziewać się także biegunki oraz wysokiej gorączki.

4. Leczenie grypy żołądkowej

Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego nie jest leczone przyczynowo. Najważniejsze w czasie trwania choroby jest nawadnianie organizmu. Dziecku podajemy wodę małymi porcjami i bardzo często.

Oprócz tego zalecane są napoje elektrolitowe, uzupełniające niedobory elektrolitów związane z traceniem wody. Jeść można tylko lekkie kleiki. Niektórzy zalecają także stosowanie probiotyków.

W czasie trwania infekcji pokarmowej trzeba szczególnie uważać na higienę osobistą i postępować tak, aby się nie zarazić. Środki zaradcze to dokładne mycie rąk po każdej wizycie w toalecie, mycie toalety po każdym skorzystaniu z niej.

Jeśli zachorowało dziecko, trzeba jak najbardziej ograniczyć kontakt innych członków rodziny z jego pieluchami. Pieluchę zdejmujemy, owijamy w folię i jak najszybciej wyrzucamy.

Wszystkie te środki ostrożności powinny być zachowywane jeszcze kilka dni po wyzdrowieniu, gdyż wirusy pozostają w organizmie jeszcze tyle czasu.

Działanie profilaktyczne przeciw biegunce rotawirusowej u dzieci to przede wszystkim szczepionka przeciw rotawirusom.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.