Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Grypa żołądkowa (jelitowa). Objawy i leczenie

Avatar placeholder
11.05.2023 16:39
Grypa żołądkowa wywołana jest zwykle przez rotawirusy i objawia się biegunką i mdłościami
Grypa żołądkowa wywołana jest zwykle przez rotawirusy i objawia się biegunką i mdłościami (GettyImages)

Grypa żołądkowa (nieżyt jelitowy), wbrew nazwie, nie jest wywoływana przez wirusy grypy, a przez inne rodzaje wirusów, najczęściej rotawirusy. Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego bywa nazywane także grypą jelitową. Najgroźniejsza jest grypa jelitowa u dzieci, u których w wyniku zakażenia może dojść do odwodnienia organizmu. Niestety nie istnieje lek na jelitówkę. Jakie są objawy jelitówki? Czym ją leczyć? Ile trwa jelitówka?

spis treści

1. Czym jest grypa żołądkowa (grypa jelitowa)?

Co to jest jelitówka? Grypa żołądkowa (inaczej grypa jelitowa, nieżyt żołądkowo-jelitowy, wirus żołądkowy) to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Wirus jelitowy, który wywołuje grypę żołądkową po przedostaniu się do błony śluzowej, uszkadza ją.

Grypą żołądkową można zarazić się drogą kropelkową lub pokarmową. Najlepszym zabezpieczeniem przed zakażeniem jest częste mycie rąk i produktów spożywczych przed wykorzystaniem.

Na grypę żołądkową narażone są głównie dzieci, przede wszystkim z powodu niedostatecznej higieny. Na jelitówkę zapadają też dorośli, zarażając się przede wszystkim w dużych skupiskach ludzkich, np. w autobusach lub supermarketach.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Wirus grypy jelitowej przenosi się bardzo szybko i może przeżyć poza organizmem człowieka nawet do dwóch miesięcy.

Zwykle rotawirusy pojawiają się sezonowo. W chłodniejszych regionach najwięcej zachorowań na grypę żołądkową ma miejsce jesienią i zimą. W tym czasie ludzki organizm jest mniej odporny na wirusy i łatwiej wtedy o infekcję.

Jelitówka to jedna z najczęściej występujących infekcji niebakteryjnych układu pokarmowego.

2. Grypa żołądkowa u dzieci - rozpoznanie

Dziecko chore na grypę jelitową zazwyczaj wymiotuje i cierpi z powodu biegunki. Biegunka, wymioty i temperatura to jednak nie wszystko.

Oprócz tego maluch ma spierzchnięte usta, rzadko oddaje mocz o ciemnożółtej barwie. Typowe dla tej choroby są również zapadnięte oczodoły; dziecko chore na jelitówkę nie roni łez w czasie płaczu.

3. Objawy grypy żołądkowej (jelitówki)

Grypa żołądkowa objawy ma mało specyficzne, przez co może być mylona z zatruciem pokarmowym. Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Jelitówka - objawy:

  • silny ból brzucha i skurcze;
  • nudności i wymioty;
  • obfita biegunka;
  • gorączka, sięgająca nawet 40 st. C.;
  • uczucie rozbicia, osłabienia, objawy grypopodobne;
  • brak apetytu.

Jelitówka u dzieci (głównie najmłodszych - do 3 lat) ma szczególnie niebezpieczny przebieg. Wiąże się to z faktem, że małemu dziecku łatwo jest się odwodnić.

Mała waga ciała dziecka stwarza niebezpieczeństwo, że wskutek biegunki, wymiotów i gorączki dziecko utraci z organizmu niezbędną ilość wody.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Jeśli dojdzie do odwodnienia, trzeba jak najszybciej przewieźć dziecko do szpitala, gdzie zostanie podłączona kroplówka. U niemowląt karmionych piersią nie powinno dochodzić do infekcji tego typu, gdyż dziecko jest chronione przeciwciałami otrzymywanymi wraz z mlekiem matki.

Grypa żołądkowo-jelitowa jest również niebezpieczna dla osób z osłabionym układem immunologicznym i u osób w podeszłym wieku. U ogólnie zdrowych dorosłych i młodzieży, wirusowa infekcja jelitowa może mieć łagodny przebieg, a nawet przejść bezobjawowo: jelitówka bez biegunki czy bez wymiotów.

4. Zatrucie pokarmowe a grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa u dziecka często bywa mylona z zatruciem pokarmowym. Łatwo je jednak odróżnić.

Zacznijmy od tego, że w przypadku zatrucia pokarmowego musiało wcześniej dojść do spożycia czegoś zawierającego szkodliwe substancje, takie jak bakterie lub ich toksyny. Mogą to być nieświeże czy nieumyte produkty, niedogotowane mięso lub jajka. Do zatrucia może dojść także, jeśli osoba przyrządzająca posiłek nie umyła rąk, np. po wyjściu z toalety.

Grypa żołądkowa także pojawia się wskutek nieprzestrzegania zasad higieny. Do zakażenia dochodzi jednak zazwyczaj wtedy, kiedy chorujemy na różnego rodzaju przeziębienia, a także na „klasyczną” grypę, czyli jesienią i zimą.

Grypa żołądkowa w ciąży
Grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa to bardzo powszechna choroba, która tak naprawdę nie ma nic wspólnego z klasyczną grypą.

przeczytaj artykuł

Objawami zatrucia są ból brzucha oraz wymioty. W przypadku grypy żołądkowej można spodziewać się także biegunki oraz wysokiej gorączki, pojawia się również ból brzucha przy jelitówce.

5. Leczenie grypy żołądkowej

Co na jelitówkę? Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego nie jest leczone przyczynowo, nie istnieją leki na jelitówkę. Leczenie jelitówki to przede wszystkim nawadnianie organizmu. Dziecku podajemy wodę małymi porcjami i bardzo często.

Jak leczyć jelitówkę? Co pomaga na jelitówkę? Zalecane są napoje elektrolitowe, uzupełniające niedobory elektrolitów związane z traceniem wody. Jeść można tylko lekkie kleiki. Niektórzy zalecają także stosowanie probiotyków.

Co na grypę żołądkową oprócz tego? W czasie trwania sezonu na infekcje pokarmowe, bądź mając kontakt z chorym, trzeba szczególnie uważać na higienę osobistą i postępować tak, aby się nie zarazić. Środki zaradcze to dokładne mycie rąk po każdej wizycie w toalecie, mycie toalety po każdym skorzystaniu z niej.

Jaki jest sposób na jelitówkę? Jeśli zachorowało dziecko, trzeba jak najbardziej ograniczyć kontakt innych członków rodziny z jego pieluchami. Pieluchę zdejmujemy, owijamy w folię i jak najszybciej wyrzucamy.

Wszystkie te środki ostrożności powinny być zachowywane jeszcze kilka dni po wyzdrowieniu, gdyż wirusy pozostają w organizmie jeszcze tyle czasu.

Grypa jelitowa - ile razy można chorować? Okazuje się, że przeciwciała po przechorowaniu grypy nie chronią przed ponownym zachorowaniem, dlatego na grypę jelitową można zapadać wielokrotnie.

Możliwe powikłania po grypie żołądkowej to m.in.:

6. Grypa żołądkowa - profilaktyka

Jak zapobiec jelitówce? Jak nie zarazić się jelitówką? Działanie profilaktyczne przeciw biegunce rotawirusowej u dzieci to przede wszystkim szczepionka przeciw rotawirusom. Pomocne będzie także zachowanie podstawowych zasad higieny.

Grypa żołądkowa w ciąży
Grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa to bardzo powszechna choroba, która tak naprawdę nie ma nic wspólnego z klasyczną grypą.

przeczytaj artykuł

7. Co jeść podczas grypy żołądkowej?

Wraz z nadejściem objawów chory maluch traci apetyt, odczuwając wstręt do na co dzień przyjmowanych pokarmów. Nie możemy jednak dopuścić do osłabienia organizmu wskutek głodówki.

Co podawać dziecku w czasie grypy żołądkowej? Dieta ta powinna być jednocześnie pożywna i lekkostrawna.

Najlepiej podawać:

  • krupnik;
  • banany;
  • sucharki;
  • biszkopty;
  • chude wędliny;
  • biały ryż;
  • kleik ryżowy;
  • gotowane mięso (szczególnie pierś z kurczaka).

Jak dojść do siebie po jelitówce? Na osłabienie po grypie żołądkowej pomocny może być rosół na jelitówkę.

Tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, pamiętajmy o intensywnym nawadnianiu dziecka, ponieważ objawy grypy jelitowej prowadzą do utraty znacznej ilości płynów. Zalecana dobowa dawka to 2-2,5 litra wody dziennie.

8. Ile trwa grypa żołądkowa?

Jelitówka - ile trwa? Jak długo trwa grypa żołądkowa? Zwykle jelitówka nie trwa dłużej niż niecałe 3 doby, z czego pierwszy dzień nie daje objawów choroby (w tym okresie zakażony jest największym zagrożeniem dla otoczenia, ponieważ bezwiednie roznosi zarazki).

Ile maksymalnie trwa jelitówka? Może potrwać nawet do 9 dni, stanowiąc istotne zagrożenie. Jeśli ostra biegunka nie mija po kilku dniach, powinniśmy skonsultować stan dziecka z lekarzem.

Czy jelitówka jest zaraźliwa? Tak, to choroba zakaźna. Jelitówka - kiedy zaraża? Chory na grypę jelitową zaraża na kilka dni przed jej wystąpieniem, w czasie choroby i kilka dni po ustąpieniu symptomów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze