Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Wysoki poziom glukozy

Avatar placeholder
03.09.2023 14:51
Wysoki poziom glukozy
Wysoki poziom glukozy

Starania o ciążę wiążą się z odpowiednim przygotowaniem, głównie pod względem zdrowia. Niektóre badania warto wykonać jeszcze przed staraniami, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowań, a w związku z tym możliwych do wystąpienia powikłań u przyszłego dziecka i u matki. Jednym z ważnych badań, które wykonywane jest w 24-28 tygodniu ciąży jest test tolerancji glukozy we krwi przyszłej mamy, czyli badanie GCT. Jeżeli lekarz uzna za stosowne, dokonuje się dokładniejszego badania GTT. Wysoki poziom glukozy u ciężarnej wymaga stosowania ściśle określonych zasad zaleconych przez lekarza.

spis treści

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą choruje coraz więcej osób. Może pojawić się w każdym momencie życia człowieka. U kobiet dodatkowo przeprowadza się badania cukru we krwi w ciąży, gdyż nierzadko, bo u około 2-5% przyszłych matek, doświadczają cukrzycy ciążowej. Poprzez próbę glukozową, przeprowadzaną w II trymestrze ciąży, ustala się poziom glukozy we krwi. Badanie polega na wypiciu w ciągu 5 minut roztworu cukru, który zawiera w sobie 50 gramów glukozy. Po godzinie pobierana jest krew kobiecie, by dokładnie określić poziom glukozy we krwi. Powyżej normy uznaje się wynik 140 mg/dl, jednak już wynik 130-140 mg/dl.

1. Wpływ cukrzycy na rozwój płodu

Istotne jest zaznaczenie, że cukrzyca może, ale nie musi nieść za sobą negatywne konsekwencje dla płodu. Głównie w pierwszych 3 miesiącach ciąży zwiększa się zagrożenie poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych płodu, np. wad serca, nerek, wodogłowia, ogólnego niedorozwoju płodu. Najczęściej zdarza się, że dziecko ma albo za małą, albo zwiększoną masę ciała. Istnieje również zwiększone prawdopodobieństwo, że ciąża zostanie zakończona cesarskim cięciem. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, młoda mama z cukrzycą wymaga specjalistycznej opieki położniczej, w skład której wchodzą badania laboratoryjne oraz zajęcia edukacyjne w zakresie kontroli glikemii, stosowania specjalnej diety i używania insuliny.

2. Stosowanie specjalnej diety

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Odpowiednio zbilansowana dieta cukrzycowa, czyli tzw. bogatoresztkowa, wymaga stosowania konkretnie określonych norm kalorycznych posiłków opartych przede wszystkim na dużej ilości węglowodanów – 40-50%, białka – 30%, i tłuszczów – 20-30%. Jadłospis kobiety ciężarnej z cukrzycą nie różni się specjalnie od menu zwykłej diety cukrzycowej. W obu przypadkach konieczne jest spożywanie 6 posiłków dziennie, czyli śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorka, kolacji i drugiej kolacji. Drugie śniadanie i druga kolacja w sytuacji cukrzyków są niezwykle istotne, gdyż zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niedocukrzenia.
Wysoki poziom glukozy we krwi przy pierwszorazowym badaniu nie zawsze musi ostatecznie wskazywać na cukrzycę. Uzależnione jest to od wysokości jednostek. W sytuacjach niepewnych oprócz badania GCT wykonuje się bardziej precyzyjne badanie GTT. Kiedy jednak diagnoza zostanie potwierdzona, wówczas cukrzyk musi przejść szkolenie, które przyuczy go do samodzielnego radzenia sobie z tą chorobą na co dzień.

mgr Urszula Rogalska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze