Trwa ładowanie...

Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
31.03.2021 16:06
Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie
Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Tak jak nazwa sugeruje, retinopatia cukrzycowa rozwija się na tle cukrzycy. Jej genezę stanowią uszkodzenia naczyń krwionośnych. W ten sposób dochodzi do wylewu krwi w gałce ocznej. Chorzy na cukrzycę powinni zatem często odwiedzać gabinet okulistyczny.

spis treści

1. Źródła retinopatii cukrzycowej

Schorzenie występuje pod trzema postaciami. Pierwsza z nich to retinopatia nieproliferacyjna. Nie jest aż tak groźna, jak pozostałe dwie, ale może prowadzić do retinopatii proliferacyjnej. Ta z kolei wywołuje u chorego brak ostrości w obserwowanym obrazie. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty wzroku.

Możemy wyróżnić jeszcze retinopatię przedproliferacyjną, której objawem jest obrzęk i krwawienie siatkówki (co również wywołuje brak ostrości w odbieranych obrazach). Przyczyn wystąpienia retinopatii cukrzycowej upatruje się między innymi w zwiększonym stężeniu glukozy we krwi oraz nadciśnieniu tętniczym.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Osoby chore na cukrzycę powinny być pod stałą kontrolą okulisty
Osoby chore na cukrzycę powinny być pod stałą kontrolą okulisty

Do rozwoju schorzenia może doprowadzić palenie papierosów, operacja zaćmy, ciąża lub dojrzewanie płciowe. Zagrożenia wynikające z retinopatii to zwiększone ryzyko chorób układu krążenia. Początek choroby nie zawsze jest od razu zauważalny. Wstępna faza to uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz oka.

Kolejnym stadium rozwojowym jest zniekształcenie małych tętniczek. Pojawiają się nowe naczynia przedsiatkówkowe. Ostatecznie pękają naczynia krwionośne i dochodzi do wylewu krwi w obszarze siatkówki. Naczynia włosowate, receptory oraz włókna nerwowe ulegają destrukcji.

2. Jak rozpoznać retinopatię cukrzycową?

Tak jak wyżej wspomniano, sygnałem alarmującym jest przede wszystkim wylew krwi do siatkówki. Nasze widzenie jest znacznie ograniczone, pojawia się również czarna plamka, która po jakimś czasie może się wchłonąć.

To też warto wiedzieć

Często występuje słabe widzenie w ciemności oraz tworzenie naczyń krwionośnych, które wywołuje jaskrę. Dochodzi także do obrzęku siatkówki, który pojawia się w postaci plamki żółtej na dnie oka. Warto pamiętać, że konsekwencją nieleczenia retinopatii cukrzycowej jest zupełna utrata wzroku. Na schorzenie zapadają najczęściej cukrzycy typu 1 i ok. 70 proc. chorujących na cukrzycę typu 2.

3. Sposoby walki z chorobą

Niezmiernie ważne są częste badania okulistyczne w przypadku wykrycia cukrzycy (jeśli chodzi o cukrzycę typu 2, należy przeprowadzić diagnozę od razu, natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 – badanie można przeprowadzić po 5 latach od wykrycia schorzenia). Istotna jest odpowiednia profilaktyka. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje większe możliwości poprawy zdrowia. Metoda leczenia jest uzależniona od rodzaju choroby.

Jeśli chorujemy na retinopatię nieproliferacyjną lub przedproliferacyjną, konkretna terapia najczęściej nie jest wymagana. Leczenie retinopatii proliferacyjnej opiera się głównie na użyciu lasera, czyli fotokoagulacji (laserem niszczy się nieprawidłowe naczynia krwionośne). W ten sposób operacyjnie zamyka się przeciekające naczynia krwionośne. Fotokoagulacja wykorzystywana jest także przy leczeniu mikrotętniaków, obrzęku plamki żółtej oraz krwotoków. Czasami lekarz zaleci wykonanie witrektomii – zabiegu polegającego na usunięciu z oka ciała szklistego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze