Cukrzyca typu 2 – objawy
W początkowej fazie rozwojowej cukrzyca typu 2 jest praktycznie niewyczuwalna. Trudno jednoznacznie zdefiniować jej objawy. Niewiele osób pamięta, aby regularnie badać poziom cukru we krwi.
1. Typowe objawy cukrzycy
Do typowych objawów cukrzycy z pewnością możemy zaliczyć częstą potrzebę wypróżniania pęcherza moczowego, zwiększone pragnienie, kłopoty ze wzrokiem, ciągłe uczucie głodu, suchość w ustach, utratę masy ciała, bóle głowy, rany, które trudno się goją, odczuwanie ciągłego zmęczenia, świąd skóry, zakażenia grzybicze, ciemne przebarwienia skóry, uczucie mrowienia i zaburzenia czucia, kłopoty z erekcją, czasami – przyrost masy ciała. Nieleczona cukrzyca typu 2 powoduje powikłania.
2. Dlaczego występuje częstomocz?
Za wszystko odpowiedzialne są nerki. Z racji tego, że gospodarka wodna zostaje zaburzona, przepływ wody w organizmie ludzkim jest znacznie utrudniony. W nerkach gromadzony jest cukier. Aby rozrzedzić mocz, nerki czerpią wodę z innych obszarów ciała.
Pęcherz moczowy jest napełniony i jednocześnie następuje odwodnienie organizmu. Ten proceder dotyczy też zwiększonej potrzeby pragnienia. Cukrzyk pije bardzo dużo, a mimo to nadal potrzebuje płynów.
3. Głód a cukrzyca
Kolejnym objawem cukrzycy jest zwiększone odczuwanie głodu. Specyfika choroby polega na większym stężeniu glukozy we krwi. Niedobory insuliny są przyczyną nieprawidłowego transportu glukozy z krwi do komórek, które są „głodne”.
Energia czerpana jest ze spalania tłuszczów i tkanki mięśniowej. Zatem z racji tego, że glukoza nie dociera do komórek, cukrzyk potrafi czuć się głodny po każdym spożytym posiłku.
4. Utrata wagi
Tak jak wyżej wspomniano, komórki pozbawione energii muszą czerpać ją z innych zapasów. W związku z tym wykorzystywane są rezerwy skumulowane w tkance tłuszczowej oraz w mięśniach. Co się dzieje z niewykorzystaną glukozą? Wraz z moczem jest wydalona z organizmu ludzkiego.
To też warto wiedzieć
- Cukrzyca w ciąży
- Cukrzyca u dzieci
- Cukrzyca a oczy
- Cukrzyca typu 1 - objawy
5. Osłabienie a cukrzyca
Chorzy na cukrzycę skarżą się na odczuwanie ciągłego zmęczenia oraz na senność. Dysfunkcyjne procesy metaboliczne i energetyczne nie są w stanie „wykarmić” wszystkich komórek.
6. Kłopoty ze wzrokiem
Cukrzyca typu 2 prowadzi do odwodnienia, dlatego też nerki muszą pobierać wodę z innych narządów. Między innymi z siatkówki, która jest mniej elastyczna, co ma wpływ na odczuwanie trudności w ostrości widzenia obrazów.
7. Dlaczego rany nie chcą się goić?
Zaburzenia krążenia krwi i uszkodzenia nerwów są typowe dla cukrzycy typu 2. Z racji tego, że często dochodzi do infekcji, układ odpornościowy traci swą stabilność. W ten sposób proces gojenia ran ulega spowolnieniu.