Trwa ładowanie...

Cukrzyca typu 1 – objawy

Avatar placeholder
10.05.2019 12:33
Cukrzyca typu 1 – objawy
Cukrzyca typu 1 – objawy (123rf)

Najbardziej typowe symptomy cukrzycy typu 1 nie zawsze są dla nas ostrzeżeniem. Choroba atakuje przede wszystkim dzieci i ludzi młodych. Może zaistnieć nawet w wyniku zakażenia wirusowego.

spis treści

1. Kwasica ketonowa

Zwiększony poziom cukru we krwi powoduje kwasicę ketonową. Brak insuliny prowadzi do stężenia we krwi glukozy. Nie jest ona przekształcana w energię i przez to organizm poszukuje jej zasobów w spalaniu tłuszczów. Efektem ubocznym są zakwaszające ciała ketonowe. Kwasica ketonowa może być również przyczyną śpiączki. Warto zaniepokoić się następującymi objawami:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Jednym z objawów cukrzycy typu 1 jest brak ostrości widzenia, dlatego przy takiej dolegliwości należy udać się do specjalisty
Jednym z objawów cukrzycy typu 1 jest brak ostrości widzenia, dlatego przy takiej dolegliwości należy udać się do specjalisty

2. Częstomocz

Częste oddawanie moczu jest charakterystyczne dla cukrzycy typu 1. Chory ma wrażenie ciągłej pełności pęcherza moczowego. Jest to wynikiem aktywności nerek, które bronią się przed cukrem, rozcieńczając mocz wodą.

3. Chce mi się pić!

Jeśli odczuwamy wzmożoną potrzebę picia, może to być objaw cukrzycy typu 1. Brak uzupełnienia płynów prowadzi do znacznego odwodnienia organizmu. Jest to najwidoczniejszy objaw choroby, jednak bardzo często niezauważany.

To też warto wiedzieć

4. Utrata wagi

Jeśli nasza waga spada, a my nie stosujemy diety i nasza aktywność fizyczna pozostaje na tym samym poziomie, być może przyczyną utraty kilogramów jest cukrzyca typu 1. Chudniemy dlatego, że organizm przestaje czerpać energię z insuliny. Natomiast zaczyna rozkładać tłuszcze i tkankę mięśniową. Nagła utrata wagi nie jest charakterystyczna dla cukrzycy typu 2.

5. Odczuwanie głodu

Równocześnie pojawia się nagłe uczucie głodu. Ten proceder również związany jest z brakami insuliny. Głód podczas cukrzycy jest bardzo często nienasycony.

6. Ciągłe zmęczenie

Cukrzyca typu 1 sprawia, że czujemy się cały czas zmęczeni, nawet jeśli nasz organizm otrzymuje solidną porcję snu, odpoczynku i relaksu. Komórki ludzkie pozbawione są stałych dopływów energii. Także wysiłek fizyczny stanowi dosyć duże obciążenie dla organizmu.

7. Utrata ostrości widzenia

Wraz z moczem zostaje wydalana z organizmu woda – także z soczewki oka. W ten sposób zostaje zachwiane prawidłowe funkcjonowanie soczewki, która traci swą naturalną elastyczność. Pogorszenie się wzroku to częsty objaw cukrzycy. Może również dojść do tak zwanego zwyrodnienia siatkówki, czyli retinopatii. Aby poprawić jakość widzenia i nie dopuścić do utraty wzroku, należy przede wszystkim monitorować rozwój cukrzycy.

8. Dysfunkcje czucia

Mrowienie w kończynach dolnych (zwłaszcza w palcach stóp) powstaje w wyniku stężenia glukozy we krwi. Chcąc zachować dobrą sprawność, kontrolujmy właściwy poziom cukru we krwi. Dzięki temu neuropatia spowolni swój rozwój.

9. Co jeszcze?

Cukrzyca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Zwiększa się ryzyko zachorowania na poszczególne infekcje, rany potrafią się trudniej goić. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego ma wpływ na niewłaściwy stan skóry. Częstym objawem cukrzycy jest grzybica pochwy. Niestety, wszystkie te symptomy nie zawsze są dla nas alarmujące.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.