Wymioty w ciąży - kiedy się pojawiają, sposoby na wymioty, zapobieganie
Wymioty w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Szacuje się, że dotyczą około 40-50 proc. kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się, ale wiele przyszłych mam odczuwa je również w innych porach dnia, a czasami nawet nocą. Wymioty z reguły ustępują mniej więcej w dwunastym tygodniu ciąży. Jeśli pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze, wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Dlaczego w ciąży się wymiotuje? Co może się stać, gdy kobieta wymiotuje po każdym posiłku w ciąży?
- 1. Dlaczego występują wymioty w ciąży?
- 2. Kiedy zazwyczaj pojawiają się wymioty w ciąży?
- 3. Czym grożą wymioty w ciąży?
- 4. Sposoby na wymioty w ciąży
- 5. Jakie są różnice między porannymi mdłościami a ciężkimi wymiotami w ciąży?
- 6. Czy istnieją leki lub suplementy, które można przyjmować w celu łagodzenia wymiotów w ciąży?
- 7. Czy wymioty w ciąży mogą wpływać na rozwijający się płód?
- 8. Czy można zapobiegać wymiotom w ciąży?
1. Dlaczego występują wymioty w ciąży?
Wymioty w ciąży są dość powszechnym objawem. Najczęstsze przyczyny występowania tego uciążliwego symptomu to:
- hormony - wzrost poziomu hormonu hCG i estrogenów, charakterystycznych w pierwszych tygodniach ciąży może wywoływać mdłości i wymioty;
- wzrost przepływu krwi - w ciąży krążenie krwi wzrasta, co może wpływać na żołądek i przewód pokarmowy;
- wrażliwość na zapachy;
- wielkość macicy - powiększający się narząd może wywierać nacisk na żołądek i przewód pokarmowy, co może prowadzić do uczucia nudności;
- stres i zmęczenie;
- indywidualna wrażliwość - niektóre kobiety mogą być bardziej podatne na mdłości w ciąży niż inne.
2. Kiedy zazwyczaj pojawiają się wymioty w ciąży?
Wymioty najczęściej występują w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą być spowodowane przewlekłym stresem i niepokojem. Na początku ciąży kobiety są podatne na spadki nastroju związane ze zmianami hormonalnymi, dlatego zaleca się jak najczęstszy wypoczynek.
Warto w tym czasie ograniczyć spotkania z ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy powodują u ciężarnej zdenerwowanie. Jeśli przyczynę stresu stanowią napięcia emocjonalne w pracy, należy porozmawiać z lekarzem na temat zwolnienia. Często wymioty w ciąży uniemożliwiają pełnienie obowiązków zawodowych.
Kobieta ciężarna powinna zadbać o swoje zdrowie, zająć się czymś przyjemnym, słuchać ulubionej muzyki, chodzić na spacery, gimnastykować się. W łagodzeniu nudności i wymiotów w ciąży pomagają też ćwiczenia relaksacyjne.
Jeśli wymioty pojawiają się dopiero w drugim lub w trzecim trymestrze ciąży i towarzyszy im ból w górnej części brzucha, obrzęki ciała oraz stany utraty świadomości, objawy te mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym. W takim przypadku należy jak najszybciej zawieźć ciężarną do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.
3. Czym grożą wymioty w ciąży?
Jeśli wymioty zdarzają się kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie i przyjmowanie posiłków, a kobieta w ciąży z powodu wymiotów może tracić na wadze. Taka sytuacja jest poważna i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
Tzw. niepowściągliwe wymioty u ciężarnej mogą doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia organizmu. Rozwijające się w łonie dziecko nie otrzymuje wówczas wystarczającej ilości składników odżywczych, co grozi zaburzeniami rozwoju.
Objawami odwodnienia są częste oddawanie moczu o ciemnożółtej barwie i acetonowy zapach z ust. Gdy kobieta ciągle wymiotuje w ciąży, dochodzi do podwyższenia ciał ketonowych w moczu, co oznacza upośledzenie przemian metabolicznych w organizmie matki.
Jeśli kobieta wymiotuje często i przez wiele dni, może dojść u niej także do poważnych powikłań neurologicznych, a także potencjalnie śmiertelnej zakrzepicy żył. Ponadto w ciężkiej postaci tej przypadłości kobiety odmawiają spożywania zarówno pokarmów, jak i płynów z uwagi na to, że "co zjem, to wymiotuję w ciąży".
Gdy dolegliwości nasilają się i zaczynają utrudniać codzienne życie, kontakt z lekarzem jest nieodzowny. Specjalista ustala przyczynę dolegliwości i wdraża odpowiednie leczenie, np. leki przeciwwymiotne, środki na nadkwasotę żołądka. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
4. Sposoby na wymioty w ciąży
Czy istnieją sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży? Oto kilka pomysłów na wymiotowanie w ciąży:
- staraj się nie denerwować;
- nie wstawaj od razu z łóżka po przebudzeniu się;
- spożywaj lekkie śniadania;
- jeśli czujesz zbliżające się mdłości, przegryź coś, np. herbatnik lub płatki migdałów;
- spożywaj posiłki regularnie, w małych ilościach, ale dość często;
- unikaj smażonych i tłustych potraw;
- unikaj chodzenia spać z uczuciem głodu;
- staraj się nie gotować samodzielnie;
- często myj zęby lub żuj bezcukrową gumę do żucia;
- dodawaj do potraw utarty imbir;
- spożywaj produkty bogate w witaminę B6, np. banany, płatki zbożowe, kiełki pszenicy;
- spróbuj aromaterapii;
- unikaj gwałtownych zmian temperatury;
- zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.
5. Jakie są różnice między porannymi mdłościami a ciężkimi wymiotami w ciąży?
Poranne młodości i ciężkie, niepowściągliwe wymioty to dwie różne przypadłości. Poranne mdłości są powszechną dolegliwością pierwszych miesięcy ciąży fizjologicznej, jednak pewien procent ciężarnych kobiet boryka się z ciężkimi wymiotami.
Ciężarne często martwią się, co oznacza wymiotowanie żółcią w ciąży. Wymioty występują najczęściej w godzinach porannych, po przebudzeniu, gdy żołądek jest pusty. Dlatego też w odpowiedzi na silny odruch wymiotny ciężarna zwraca nieliczne resztki pokarmowe oraz żółć i zwykle nie jest to groźne.
Jednak to, czy poranne mdłości nie stanowią zagrożenia, czy też ich postać jest niepokojąca, poddawane jest ocenie lekarskiej na podstawie wywiadu i badań pomocniczych, dlatego należy koniecznie informować lekarza prowadzącego ciążę o wszystkich niepokojących dolegliwościach.
6. Czy istnieją leki lub suplementy, które można przyjmować w celu łagodzenia wymiotów w ciąży?
Jakie środki może przyjmować ciężarna, aby złagodzić dolegliwości? Na wymioty w ciąży można stosować niektóre leki i suplementy, jednak zanim zaczniemy je stosować, powinniśmy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Na ww. dolegliwości zalecane są:
- witamina B (pirydoksyna);
- leki przeciwwymiotne.
Dodatkowo pomocne mogą być:
- zioła i herbatki - niektóre zioła i herbatki, takie jak imbir, mięta pieprzowa lub rumianek, mogą pomóc złagodzić wymioty, jednak przed ich stosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre zioła mogą mieć działania uboczne lub oddziaływać z innymi lekami;
- akupresura - technika, która polega na naciskaniu określonych punktów na ciele i może być pomocna w łagodzeniu mdłości i wymiotów;
- zmiana diety - unikanie ciężkostrawnych potraw, picie płynów w małych ilościach i jedzenie małych, częstych posiłków może pomóc w złagodzeniu dolegliwości.
7. Czy wymioty w ciąży mogą wpływać na rozwijający się płód?
W niektórych przypadkach przewlekłe, ciężkie wymioty mogą mieć wpływ na płód, m.in. mogą powodować:
- odwodnienie, niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka; może wpływać na ciśnienie krwi, krążenie i dostarczanie dziecku składników odżywczych;
- niedożywienie - przy silnych i trwałych wymiotach może dojść do spadku masy ciała i braku właściwego odżywiania matki, co może mieć wpływ na rozwijające się dziecko, ponieważ nie będzie otrzymywać odpowiedniej ilości składników odżywczych;
- zaburzenia elektrolitowe - wymioty mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych u matki, co może wpływać na funkcje komórek i narządów ciała, w tym na rozwijający się płód.
8. Czy można zapobiegać wymiotom w ciąży?
Istnieją skuteczne metody zapobiegania wymiotom w ciąży, oto kilka z nich:
- przestrzegaj zasad zdrowej diety;
- unikaj pokarmów o intensywnym zapachu i smaku (szczególnie pikantnym lub kwaśnym);
- zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się produkty wysokobiałkowe, które łagodzą zaburzenia pracy żołądka;
- spożywaj duże ilości wody, ale staraj się jej nie pić w trakcie posiłku;
- po nocnym wypoczynku nie podnoś się zbyt gwałtownie; jeśli to możliwe zjedz pierwszy posiłek jeszcze w łóżku;
- unikaj zapachów i widoków, przy których robi Ci się niedobrze, unikaj przebywania w dymie tytoniowym;
- w przypadku wystąpienia wymiotów koniecznie uzupełnij płyny w organizmie i zadbaj o zwiększenie ilości witamin i składników mineralnych w diecie;
- noś przy sobie zdrową przekąskę, która pozwoli Ci szybko zaspokoić głód, zapobiec nudnościom i nie dopuścić do zbytnich wahań cukru we krwi, staraj się też mieć zawsze pod ręką któryś z naturalnych środków ograniczających mdłości.