Trwa ładowanie...

Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się, ale wiele przyszłych mam odczuwa je również w innych porach dnia, a czasami nawet nocą. Wymioty z reguły ustępują mniej więcej w dwunastym tygodniu ciąży. Jeśli pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze, wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

spis treści

1. Kiedy występują wymioty w ciąży?

Wymioty najczęściej występują w pierwszym trymestrze ciąży, ale czasami są dolegliwością niezmiernie dokuczliwą i długotrwałą – pojawiają się przez wszystkie dziewięć miesięcy. Wymioty mogą być spowodowane przewlekłym stresem i niepokojem. W początkach ciąży kobiety są podatne na spadki nastroju związane ze zmianami hormonalnymi, dlatego zaleca się jak najczęstszy wypoczynek. Warto również ograniczyć spotkania z ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy powodują u ciężarnej zdenerwowanie. Jeśli przyczynę stresu stanowią napięcia emocjonalne w pracy, należy porozmawiać z lekarzem na temat zwolnienia. Często wymioty w ciąży uniemożliwiają pełnienie obowiązków zawodowych.

Kobieta ciężarna powinna zadbać o swoje zdrowie, zająć się czymś przyjemnym, słuchać ulubionej muzyki, chodzić na spacery, gimnastykować się... W łagodzeniu nudności i wymiotów w ciąży pomagają też ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli wymioty pojawiają się dopiero w drugim lub w trzecim trymestrze ciąży i towarzyszy im ból w górnej części brzucha, obrzęki ciała oraz stany utraty świadomości, objawy te mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym. W takim przypadku należy jak najszybciej zawieźć ciężarną do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.

2. Czym grożą wymioty w ciąży?

Wymioty występują w ciąży nieco rzadziej niż poranne mdłości. Pojawiają zwykle po wstaniu z łóżka w godzinach rannych i są przyczyną dużego dyskomfortu i zmęczenia. Jeśli wymioty zdarzają się kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i przyjmowanie posiłków. Kobieta w ciąży z powodu wymiotów może tracić na wadze – taka sytuacja jest poważna i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

Tzw. niepowściągliwe wymioty u ciężarnej mogą doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia organizmu. Rozwijające się w łonie dziecko nie otrzymuje wówczas wystarczającej ilości składników odżywczych, co grozi zaburzeniami rozwoju. Objawami odwodnienia są częste oddawanie moczu o ciemnożółtej barwie i acetonowy zapach z ust. Czasami za wymioty w ciąży odpowiada nie tylko burza hormonalna. Lekarz ustala przyczynę dolegliwości i wdraża odpowiednie leczenie, np. leki przeciwwymiotne, środki na nadkwasotę żołądka. Czasami konieczna jest hospitalizacja. Na szczęście leczenie jest proste i polega głównie na podawaniu kroplówek w celu wyrównania płynów i elektrolitów.

3. Sposoby na wymioty w ciąży

 • Staraj się nie denerwować.
 • Nie wstawaj od razu z łóżka po przebudzeniu się.
 • Jadaj lekkie śniadania.
 • Czując zbliżające się mdłości, przegryź coś, np. herbatnik lub płatki migdałów.
 • Jedz posiłki regularnie, w małych ilościach, ale dość często.
 • Unikaj smażonych i tłustych potraw.
 • Unikaj chodzenia spać z uczuciem głodu.
 • Staraj się nie gotować samodzielnie.
 • Myj często zęby lub żuj bezcukrową gumę do żucia.
 • Do potraw dodawaj utarty imbir.
 • Jedz produkty bogate w witaminę B6, np. banany, płatki zbożowe, kiełki pszenicy.
 • Spróbuj aromaterapii.
 • Unikaj gwałtownych zmian temperatury.
 • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak większość ciążowych dolegliwości, wymioty mają podłoże hormonalne. Niekiedy wywołane są stresem, zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego czy nadciśnieniem. Zwykle nie są groźne. Gdy jednak naturalne sposoby na wymioty nie skutkują, a dolegliwości nasilają się i zaczynają utrudniać codzienne życie, kontakt z lekarzem jest nieodzowny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.