Trwa ładowanie...

"Fala zakażeń". Pediatra o tajemniczym wirusie

Avatar placeholder
11.02.2025 19:32
"Obecnie obserwujemy falę zakażeń". Pediatra alarmuje
"Obecnie obserwujemy falę zakażeń". Pediatra alarmuje (Instagram/Getty Images)

Pediatra dr hab. n. med. Wojciech Feleszko zwrócił uwagę na rozpowszechnionego obecnie metapneumowirusa. - Powoduje ciężkie zapalenia płuc, pojawia się zwykle krótko po sezonie grypy - alarmuje lekarz. Niedawno hMPV wzbudził popłoch w Azji, odpowiadając za zwiększoną liczbę zachorowań w Chinach.

spis treści

1. "Ludzki metapneumowirus budzi przerażenie"

Ludzki metapneumowirus, wirus należący do rodziny Paramyxoviridae, wywołuje infekcje dróg oddechowych. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2001 roku w Holandii, choć badania sugerują, że krąży w populacji ludzkiej od dziesięcioleci.

"Obecnie obserwujemy falę zakażeń tym patogenem. Co ciekawe, choć odkryto go około 20 lat temu, dopiero w 2021 roku pojawiły się testy umożliwiające jego wykrycie!" - pisze dr Feleszko w poście opublikowanym na Instagramie.

Metapneumowirus przenosi się drogą kropelkową - przez kaszel, kichanie i kontakt z zakażonymi powierzchniami. Najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym, podobnie jak grypa i RSV.

Zobacz film: "22.10.2015 | #dziejesienazywo"
"Obecnie obserwujemy falę zakażeń tym patogenem"
"Obecnie obserwujemy falę zakażeń tym patogenem" (Getty Images)

- Ludzki metapneumowirus budzi przerażenie, zaciekawienie. Nie próżnujemy w medycynie. Medycyna cały czas się rozwija i w ciągu ostatnich lat dokonano niebywałych odkryć, zwłaszcza jeśli chodzi o obszary wirusologii. Mamy do czynienia z falą obecnie zakażeń ludzkim metapneumowirusem i dla wszystkich państwa, którzy o tym jeszcze nie słyszeli, to mogę uspokoić. Jest to wirus, który odkryto stosunkowo niedawno, bo niecałe 20 lat temu, a narzędzia, dzięki którym możemy rozpoznać pacjenta zakażonego tym wirusem, mamy dopiero od trzech lat - dodaje na wideo.

2. Jak rozpoznać zarażenie hMPV?

Infekcja hMPV przypomina zakażenia RSV (syncytialnym wirusem oddechowym) i grypą. Objawy to kaszel, katar, ból gardła, gorączka i duszności. U małych dzieci, osób starszych i pacjentów z chorobami układu oddechowego infekcja może prowadzić do zapalenia oskrzeli lub płuc.

- Powoduje ciężkie zapalenia płuc, pojawia się zwykle krótko po sezonie grypy (…). Są to objawy ciężkiego zakażenia i ci pacjenci wielokrotnie wcześniej dostawali antybiotyki. Dzisiaj, wiedząc, że jest to zakażenie wirusowe, leczenie jest leczeniem objawowym, czyli ograniczamy się do nawodnienia pacjenta, podania mu leków przeciwgorączkowych oraz monitorowania wysycenia krwi tlenem - mówi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze