"Dzień brudaska" w czasie choroby. Lekarka mówi wprost
Sezon infekcyjny w pełni, liczba przypadków grypy bije rekordy, a w przychodniach tłumy chorych dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, jak postępować z chorym maluchem, żeby mu nie zaszkodzić. Dotyczy to również kąpieli, która budzi szczególne obawy, zwłaszcza gdy dziecko gorączkuje. Głos w sprawie zabrała lekarka. I nie przebierała w słowach.
1. Czy można kąpać dziecko w czasie choroby?
Lek. Monika Działowska jest pediatrą, autorką bloga "Pediatra na Zdrowie" oraz książki "Zdrowy maluszek", a prywatnie mamą. Na swoim profilu na Instagramie o nazwie @pediatranazdrowie publikuje treści dotyczące zdrowia maluchów. Niedawno, z racji tego, że znajdujemy się w szczycie sezonu infekcyjnego, poruszyła temat kąpieli malucha.
"Pytanie, czy dzieci lubią się kąpać, jak są chore. Bo, że bajki lubią to na pewno. Bo kto ich nie lubił" - pisze pediatra w poście, a w dołączonym wideo ostatecznie rozwiewa wątpliwości dotyczące kąpania chorych maluchów.
- Woda życia doda. Jest to szczególnie ważne w trakcie infekcji. Bynajmniej nie mówię o piciu wody, bo to, mam nadzieję, że już wszyscy wiedzą, że to jest podstawa leczenia wszelkich infekcji. Ale dzieci w czasie choroby mogą i powinny być kąpane - podkreśla ekspertka w swoim filmiku.
2. Kąpiel wskazana nawet przy ospie
Działowska mówi również o błędzie, jaki popełniają rodzice. Jej zdaniem niedopuszczalne jest unikanie kąpieli przez tak długi czas, jak długo trwa gorączka czy zapalenie ucha u dziecka.
- Albo co gorsza, jeśli ma ospę, to przez okres wykwitów rodzice nie myją dziecka. Wręcz przeciwnie. Właśnie w ospie szczególnie powinna być codzienna, krótka, niezbyt gorąca kąpiel. Każde dziecko z cechami infekcji dróg oddechowych, kaszlem, katarem, nawet gorączką może, a nawet powinno być kąpane nawet każdego dnia - zaznacza pediatra. Dodaje, że codzienna kąpiel sprzyja temu, "żeby dziecko odświeżyć, schłodzić".
- Jeżeli dziecko ma biegunki, to koniecznie musi być myte, zwłaszcza okolice krocza, dlatego, że to zwiększa ryzyko zakażeń układu moczowego - wyjaśnia.
Jeżeli do tej pory opiekunowie robili "dzień brudaska" dzieciom w czasie choroby albo nie chcieli ich męczyć prysznicami czy kąpielami, to warto, żeby zmienili przyzwyczajenia.
- Dzieciom jest właśnie często dużo lepiej po takich kąpielach i warto je jednak stosować - radzi @pediatranazdrowie.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.