Trwa ładowanie...

Cukrzyca typu 1 – leczenie

Avatar placeholder
10.05.2019 12:33
Cukrzyca typu 1 – leczenie
Cukrzyca typu 1 – leczenie (123rf)

Cukrzyca typu 1 to poważne, przewlekłe schorzenie. Wymaga zatem odpowiednich starań mających na celu minimalizację wszelkich zagrożeń związanych z niemożnością produkowania insuliny przez organizm. Współcześnie mamy do wyboru różne rodzaje insulin i terapii.

spis treści

1. Udział insuliny w leczeniu cukrzycy typu 1

Terapia cukrzycowa powinna być dobrana indywidualnie. Tylko w ten sposób może przynieść oczekiwany rezultat. Insulinę przyjmuje się w postaci zastrzyków.

2. Proporcjonalne dawkowanie insuliny

Największy kłopot polega na ustaleniu właściwej dawki insuliny. Każdy chory ma tę porcję ustaloną indywidualnie. Zależy to przede wszystkim od jakości pracy trzustki, stylu życia, metabolizmu. Aby ustalić tę dawkę, należy często kontrolować poziom glukozy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Jednym z elementów leczenia cukrzycy jest zdrowy styl życia w tym regularne ćwiczenia
Jednym z elementów leczenia cukrzycy jest zdrowy styl życia w tym regularne ćwiczenia

Ilość insuliny uzależniona jest od masy ciała, stanu zdrowia, kondycji fizycznej, ilości przyjmowanych pokarmów itp. Także w ciąży mamy inne zapotrzebowanie na ten hormon. Lekarze podkreślają konieczność właściwej edukacji osoby chorej na cukrzycę.

3. Typy insuliny

Insulina niejedno ma imię.Najczęściej stosowane środki to insulina szybkodziałająca (aspart, lispro, glulizyna), neutralna, cechująca się pośrednim działaniem (lente, NPH), mieszanki insulinowe, analogi długodziałające – detemir lub analogi bezszczytowe – glargina. Zasada jest jasna – szybkodziałające insuliny muszą być podane mniej więcej około 15 minut przed posiłkiem.

4. Schematy terapii insulinowej

Sposób prowadzenia insulinoterapii w przypadku cukrzycy typu 1 wskazuje na konieczność jej intensyfikacji. Intensywna insulinoterapia to wielokrotne wstrzykiwanie hormonu w ciągu dnia. W porze posiłków można przyjąć szybko- i krótkodziałające insuliny.

To też warto wiedzieć

Intensywna insulinoterapia jest najskuteczniejszą metodą, jednak dosyć czasochłonną. Korzysta się z zastrzyków lub z pompy insulinowej. Dlatego też często musimy badać poziom glukozy we krwi. Natomiast poprawa samopoczucia występuje praktycznie natychmiast.

5. Insulinoterapia w postaci zastrzyków

Zastrzyk przyjmowany jest standardowo w fałd skórny. Wstrzykiwacze insulinowe noszą nazwę penów – zwiększają one komfort w momencie podania określonej dawki. Samo wstrzyknięcie jest niemal bezbolesne i następuje poprzez kliknięcie w jeden przycisk. Peny są zróżnicowane. Niektóre ich rodzaje przeznaczone są specjalnie do użytku dzieci.

6. Insulinoterapia, a pompy insulinowe

Pompa insulinowa to niewielki, specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego można dostosować odpowiednią dawkę hormonu. Pompa mierzy poziom glukozy we krwi, a także wstrzykuje właściwą porcję insuliny. Niestety, mechanizm czasami zawodzi i istnieje zagrożenie wystąpienia powikłań.

7. Alternatywne metody walki z cukrzycą typu 1

Inne metody walki z cukrzycą typu 1 to głównie przeszczepienie trzustki, terapia genowa oraz przeszczepienie wysp Langerhansa. Jednak te sposoby nie sprawdzają się w każdym przypadku. Każdy pacjent powinien również zdawać sobie sprawę z czasowej konieczności modyfikacji insulinoterapii. Na przykład, jeśli jesteśmy zmuszeni zjeść poza domem, nie zawsze mamy pewność co do wartości odżywczych w posiłkach. Dlatego też, jadając w restauracji, warto zapytać o zawartość węglowodanów w posiłku.

Zawsze miejmy przy sobie glukometr. Niektóre choroby również mają wpływ na poziom cukru we krwi. Trzeba dokładnie zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie cukrzycy to przede wszystkim kontrola i uzupełnianie niedoborów hormonu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.