Pompy insulinowe – jak działają?
Nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego mogą spowodować pojawienie się cukrzycy typu 1. Najczęściej ten rodzaj choroby pojawia się w dzieciństwie. Nieprawidłowe działanie układu immunologicznego objawia się tym, że atakuje on wyspy trzustkowe, które odpowiadają za produkcję insuliny. Objawy pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzona zostanie większość komórek, które produkują hormon.
Wtedy niezbędne jest dostarczenie organizmowi brakującej insuliny. Podobnie jest w przypadku cukrzycy typu 2. Jednak tutaj hormon podaje się dopiero w dalszych stadiach choroby. Na początku wystarcza zmiana trybu życia i odpowiednia dieta. Właściwie dobrane dania dla cukrzyków mogą bardzo ułatwić walkę z chorobą.
1. Kiedy podaje się insulinę?
Kiedy u chorego zostaje zdiagnozowana cukrzyca typu pierwszego, zostaje on poddany terapii insulinowej. W większości przypadków taka terapia insuliną trwa przez całe życie. Insulina musi być podawana w taki sposób, by stężenie glukozy we krwi było jak najbliższe stężeniu normalnemu. Szczególną uwagę należy poświęcić na to, aby nie pojawiały się wahania poziomu cukru we krwi, które mogą doprowadzić do hipoglikemii lub do hiperglikemii, co w żadnym przypadku nie jest korzystne dla chorego.
Nawet stosując odpowiednią dietę, jedząc dania dla cukrzyków, stosowanie insuliny jest niezbędne. Kiedy organizm jej nie produkuje lub wytwarza za mało, to nie ma innego wyjścia i trzeba mu ją podawać z zewnątrz. W przeciwnym wypadku chorego czeka śmierć.
2. Pompy insulinowe
Leczenie cukrzycy może opierać się na podawaniu insuliny. Hormon może być aplikowany przez zastrzyki, przy pomocy penów albo właśnie za pomocą pomp insulinowych. Najbardziej uciążliwe są zastrzyki insuliny, gdyż należy wykonywać je kilka razy dziennie. Mniej uciążliwe są peny, które – pomimo iż wymagają także kilkurazowego używania w ciągu dnia – są bardziej dyskretne i wygodniejsze niż zastrzyki.
To też warto wiedzieć
Najwygodniejsze w stosowaniu są pompy insulinowe. Ułatwiają one życie diabetykom. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku dzieci zmagających się z cukrzycą. Szczególnie dobrze spisują się w u chorych, których poziom glukozy we krwi waha się tak mocno, że nie można go wyrównać innymi metodami. Sprawdzają się też w procesie leczenia pacjentów, których tryb życia jest nieregularny. Stosują je także sportowcy oraz osoby, które mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na insulinę. Nasz kraj należy do czołówki krajów, w których stosuje się pompy insulinowe do leczenia cukrzycy.
3. Działanie pomp insulinowych
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pomp insulinowych. Są to:
- pompy insulinowe osobiste. Są to urządzenia zewnętrzne. Podłączane są do drenu, który jest na stałe wszczepiony w skórę pacjenta;
- pompy insulinowe wszczepialne. Są one wszczepione w skórę na brzuchu chorego.
Zasada działania jednego i drugiego rodzaju pompy jest taka sama. Te niewielkie urządzenia co jakiś, ściśle określony, czas, podają choremu, konkretnie określoną dawkę insuliny. Najczęściej jest to insulina działająca krótko. Ale odpowiednie modele pomp insulinowych są w stanie podawać różne rodzaje hormonu, a nawet je mieszać w odpowiednich proporcjach.
Pompy insulinowe mają za zadanie dostarczyć choremu bazową dawkę insuliny. Jest ona niezależna od tego, ile spożył kalorii i jaki tryb życia prowadzi. Dodatkowo pompy insulinowe odpowiadają za dostarczanie przed posiłkiem bolusów, czyli dodatkowych porcji insuliny, które są dopasowane do ilości spożytych węglowodanów. Popy insulinowe mają zabezpieczenia i w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w ich działaniu pojawia się odpowiedni alarm. Nawet korzystając z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są pompy insulinowe, należy zawsze mieć, na wszelki wypadek, zapas insuliny przy sobie. Może się on przydać, kiedy pompa insulinowa ulegnie awarii i nie będzie działała.