Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Kontrolowanie poziomu cukru

Avatar placeholder
04.06.2017 12:01
Kontrolowanie poziomu cukru
Kontrolowanie poziomu cukru

Cukrzyca jest chorobą, która nieprawidłowo leczona może doprowadzić do poważnych powikłań. Chcąc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, chory musi regulować poziom cukru we krwi. Kontrola obejmuje pomiary za pomocą glukometru, pomiary ciśnienia, odpowiednią dietę i dbanie o zachowanie prawidłowej wagi ciała, a także zwiększenie ćwiczeń fizycznych.

Zaniechanie któregokolwiek czynnika może zakończyć się pogorszeniem zdrowia, a nawet śmiercią. Cukrzyca wymaga od chorego bardzo silnej samokontroli. Tylko dzięki pamiętaniu o wszystkich codziennych pomiarach może on bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych.

Najczęstsze powikłania w cukrzycy to:

spis treści

1. Pomiar glukometrem

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Pomiar cukru we krwi możemy wykonywać za pomocą glukometru. Dzięki temu możemy zapobiec takim stanom jak: hipoglikemia, hiperglikemia czy śpiączka cukrzycowa. Mierzenie cukru we krwi umożliwia również dobranie odpowiedniej dawki insuliny.

Przy zdiagnozowanej cukrzycy konieczna jest eliminacja cukru z diety
Przy zdiagnozowanej cukrzycy konieczna jest eliminacja cukru z diety

Glukometr umożliwia pomiar cukru we krwi przez osobę chorą w domu lub innym miejscu, w którym się znajduje. Niezbędne jest do tego samo urządzenie, paski testowe, jałowe gaziki, a także notes, w którym zapisujemy wynik pomiaru. Przed badaniem należy dobrze umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Istotne jest, aby nie używać do mycia środków dezynfekcyjnych, gdyż mogą wpłynąć na jakość pomiaru. To, jak często dokonujemy pomiaru, powinno być ustalone z lekarzem.

2. Odpowiednia dieta cukrzyka

W leczeniu cukrzycy należy nie tylko kontrolować stały poziom cukru we krwi za pomocą glukometru, ale również za pomocą odpowiedniej diety. Składniki odżywcze również dostarczają organizmowi cukrów, tłuszczów, białek, węglowodanów i witamin.

To też warto wiedzieć

Dlatego osoby, które przyjmują leki doustne, zobowiązane są do pomiaru cukru we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłkach.

3. Utrzymanie prawidłowej wagi i aktywność fizyczna

Chorzy na cukrzycę powinni szczególnie uważać na wahania wagi. Warto przy tym wspomnieć, że sama otyłość lub nadwaga zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Chcąc wesprzeć proces utrzymania stałej wagi i poprawić pracę naczyń krwionośnych, należy również zwiększyć aktywność fizyczną.

4. Brak kontroli poziomu cukru

Jeżeli z jakichś powodów zaniechamy prawidłowej kontroli poziomu cukru we krwi, może dojść do bardzo poważnych powikłań. Może się bowiem rozwinąć stopa cukrzycowa, która polega na uszkodzeniu włókien nerwowych.

Chory nie odczuwa bólu związanego z powstałymi ropniami. Z czasem rany mogą zmienić się w głębokie owrzodzenia, które bardzo łatwo jest zakazić infekcją bakteryjną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze