Poziom cukru we krwi a kolejność jedzonych produktów
Cukrzyca to choroba, w której zaburzony jest poziom cukru we krwi. Chorzy powinni szczególnie dbać o dietę i o aktywność fizyczną. Jak się jednak okazuje, to nie wszystko. Istotna jest także kolejność jedzonych produktów. Dlaczego jest to tak ważne?
1. Warzywa, białka i węglowodany
Nie każdy cukrzyk potrafi zrezygnować z białego pieczywa na rzecz pełnoziarnistego, które ponoć jest zdrowsze. Co więcej, z badań wynika, że spożywanie białka i warzyw przed pieczywem, a więc przed węglowodanami, wpływa na poziom cukru we krwi. To znaczy, jeżeli najpierw zjemy warzywa i produkty zawierające białko, a następnie chleb, poziom insuliny i cukru będzie niższy niż gdybyśmy zamienili kolejność spożywanych produktów.
Ponadto według niektórych uczonych z diety cukrzyka powinno się całkowicie wykreślić węglowodany. Zbyt szybko bowiem podnoszą poziom cukru we krwi. Ale czy każdy ma na tyle silną wolę, aby z nich zrezygnować?
2. Cukrzyca a poziom cukru we krwi
W diecie cukrzycowej chodzi o to, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi. Szczególnie, jeżeli chodzi o chorych na cukrzycę typu II. W ich przypadku gwałtowny skok cukru może doprowadzić nawet do zaburzeń serca.
To też warto wiedzieć
- Jak zapobiegać cukrzycy?
- Cukrzyca u dzieci
- Cukrzyca typu 2
- Cukrzyca a oczy
Według przeprowadzonych analiz, gdzie badanym podawano dwukrotnie te same produkty składające się z warzyw, białek, węglowodanów i tłuszczów, a następnie po tygodniu, ale ze zmienioną kolejnością podawanych składników, gdzie węglowodany były na samym końcu, poziom cukru we krwi w drugim przypadku okazał się znacznie niższy.
3. Rewolucja w leczeniu cukrzycy?
W przypadku zachorowania na cukrzycę typu II można powiedzieć, że kolejność spożywanych posiłków ma znaczenie. Jeżeli jest to tak niewielkie wyrzeczenie i spożywanie węglowodanów na końcu może wspomóc zdrowie, to dlaczego nie spróbować? Z pewnością takim działaniem możemy wesprzeć leczenie cukrzycy.