Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Poziom glukozy we krwi

Avatar placeholder
19.12.2013 14:23
Poziom glukozy we krwi
Poziom glukozy we krwi

Aby określić poziom glukozy we krwi, konieczne jest wykonanie specjalnego testu. Badanie poziomu cukru przeprowadza się zazwyczaj na czczo, pobierając krew z okolic łokcia lub dłoni. Wówczas norma cukru we krwi powinna wynosić mniej niż 100 mg% (5,6 mmol/l). Jeśli badanie przeprowadzone jest niezależnie od spożywanych posiłków, to właściwy poziom cukru po jedzeniu powinien być mniejszy niż 200 mg% (11,1 mmol/l). Określenie poziomu cukru we krwi jest ważne nie tylko w diagnostyce cukrzycy, ale także innych chorób. Jest to niezwykle istotne w przygotowaniach do ciąży, ponieważ pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań ciążowych.

1. Badanie poziomu cukru

Aby określić poziom cukru, konieczne jest wykonanie testu. Badanie poziomu cukru we krwiprzeprowadza się na czczo, dokonując pobrania krwi z żyły w okolicach łokcia lub dłoni. Na co najmniej 8 godzin przed wykonaniem testu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Choć lekarze zalecają wykonanie badania poziomu cukru na czczo, możliwe jest także postawienie diagnozy po teście wykonanym po posiłku. Prawidłowe wartości stężenia glukozy we krwi są następujące:

  • glikemia na czczo (oznaczana w próbce, która została pobrana na 8-14 godzin od ostatnio spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 100 mg% (5,6 mmol/l);
  • glikemia przygodna (oznaczana o dowolnej porze dnia, niezależnie od spożywanego posiłku) powinna wynosić mniej niż 200 mg% (11.1 mmol/l).

Poziom glukozy na czczo utrzymany w przedziale 110–125 mg% kwalifikuje pacjentkę do przeprowadzenia dalszych badań. Wówczas wykonuje się test doustnego obciążenia glukozą. W trakcie badania pacjentka wypija 75 g glukozy w ciągu 5 minut. Po upływie dwóch godzin pobiera się krew na badanie. Na podstawie testu możliwe jest rozpoznanie nie tylko cukrzycy, ale także upośledzenia tolerancji glukozy. Wykonuje się je dwa razy, a otrzymane wyniki można zakwalifikować do trzech kategorii:

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"
  • poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) - wynik optymalny;
  • 140-199 mg/dl (7,8 - 11,0 mmol/l) - wynik oznacza upośledzoną tolerancją glukozy;
  • wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l) - wynik jest objawem cukrzycy.

2. Stężenie glukozy we krwi

Ciąża jest okresem, przed którym należy wykonać szereg badań. Ich przeprowadzenie zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie ciąży i niebezpieczeństw, jakie mogą zagrozić dziecku. Jednym z nich jest przeprowadzeni e badania poziomu cukru we krwi. Pomaga ono w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób, bowiem niski poziom glukozy we krwi – hipoglikemia - może być objawem:

  • niewydolności nadnerczy;
  • przyjmowania sterydów anabolicznych;
  • zaawansowanej choroby wątroby;
  • niedoczynności tarczycy.

Objawami hipoglikemii są osłabienie, nudności i wymioty, stałe odczuwanie głodu, zlewne poty, drgawki, senność, śpiączka i zaburzenia widzenia. Z kolei wysoki poziom cukru we krwinie zawsze jest sygnałem rozwoju cukrzycy. Może ono bowiem świadczyć o następujących dolegliwościach:

  • akromegalii –dolegliwość spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu;
  • przewlekłej niewydolność nerek
  • zespole Cushinga – są to dolegliwości związane ze zbyt wysokim poziomem kortyzolu w surowicy krwi.

Zbyt wysoki poziom cukru (hiperglikemia) może być też spowodowany przyjmowaniem niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych czy leków przeciwdepresyjnych oraz nadmiernego przyjmowania pokarmów. Objawami hiperglikemii są nadmierne pragnienie, senność, częste oddawanie moczu i suchość ust.

Ewelina Stanios

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze