Trwa ładowanie...

Nefropatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
31.03.2021 16:06
Nefropatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie
Nefropatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nefropatia cukrzycowa stanowi powikłanie cukrzycy typu 1 oraz 2. Choroba może doprowadzić nawet do końcowej niewydolności nerek. Mówiąc jaśniej, nefropatia prowadzi do uszkodzenia tego narządu przez nadmierne stężenie glukozy we krwi.

spis treści

1. Jak rozpoznać nefropatię cukrzycową?

Sygnały mówiące o tym, że zaczęliśmy cierpieć na nefropatię, dotyczą głównie nerek. Występuje zatem nadciśnienie w kłębuszkach nerwowych i hiperfiltracja kłębuszkowa. Rozwój mikroalbuminurii zachodzi po pięciu latach od wykrycia nadciśnienia kłębuszkowego i hiperfiltracji. Kolejnym etapem choroby jest tak zwany białkomocz (rozwija się od pięciu do dziesięciu lat od wykrycia mikroalbuminurii), czyli zwiększona ilość białka w moczu.

Objawy kliniczne nie zawsze dają jednoznaczną odpowiedź. Dlatego też diagnoza oparta jest o przeprowadzenie biopsji nerki. Istnieją czynniki, które potrafią znacznie przyspieszyć rozwój choroby. Zaliczymy do nich palenie papierosów, infekcje układu moczowego, nadmierny katabolizm, dietę bogatą w sód, przyczyny związane z genetyką.

2. Diagnoza – nefropatia cukrzycowa

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Wczesne objawy nefropatii dotyczą pogrubienia błony podstawnej kłębuszków nerkowych. Pomiędzy naczyniami w nerce następuje zwiększona produkcja tkanki łącznej. Wykrywanie schorzenia polega na wyeliminowaniu innych chorób nerek oraz na zbadaniu moczu w kontekście obecności albuminy, czyli specjalnego białka.

To też warto wiedzieć

3. Progres choroby

Współczesna medycyna uznaje pięć etapów rozwoju nefropatii cukrzycowej. Pierwszy z nich to przerost nerki. W drugim pojawiają się symptomy histologiczne bez objawów klinicznych. Etap ten uaktywnia się od drugiego do piątego roku trwania cukrzycy. Błona podstawna naczyń włosowatych jest powiększona, a mezangium się rozrasta.

Przy nefropatii cukrzycowej duże znaczenie ma stała kontrola ciśnienia tętniczego
Przy nefropatii cukrzycowej duże znaczenie ma stała kontrola ciśnienia tętniczego

Okres trzeci nazywany jest nefropatią utajoną. Występuje mikroalbuminuria i nadciśnienie tętnicze. Klinicznie jawna nefropatia uzewnętrznia się w czwartym okresie. Występuje wtedy białkomocz, przepływ krwi przez nerki jest zmniejszony i coraz słabiej działa filtracja kłębuszkowa. W piątym okresie występuje niewydolność nerek (najczęściej od piętnastu do trzydziestu lat po wykryciu cukrzycy).

4. Sposoby na nefropatię cukrzycową

Kuracja opiera się na spowolnieniu choroby. W tym celu stosuje się leczenie dietetyczne farmakologiczne – przyjmuje się leki hipoglikemizujące oraz insulinę. Poprawa zdrowia jest możliwa także dzięki utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego. Nerki bywają osłabione przez inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę. Okresowa niewydolność nerek leczona jest przez dializy.

5. A gdy jesteś w ciąży...

Ciąża w przypadku wystąpienia nefropatii cukrzycowej uznawana jest za zagrożoną. Aby kobieta mogła ją donosić, nieodzowna jest regularna kontrola glikemii oraz ciśnienia tętniczego. Najczęściej wymagane jest cesarskie cięcie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze