Białko w moczu u dzieci
Białko w moczu u dzieci to inaczej białkomocz. Za białkomocz uznaje się stan, kiedy w moczu wykrywa się ponad 20 mg białka u noworodków, 25 mg u niemowląt i 35 mg u dzieci w ciągu całego dnia. Możliwym badaniem moczu] jest badanie całodobowe, które oznacza, że mocz zbiera się przez całą dobę do jałowego pojemnika, lub badanie moczu porannego. W wyniku badania moczu obecność białka oznacza się za pomocą skrótu „PRO”.
1. Przyczyny białkomoczu u dzieci
Białkomocz może mieć podłoże przednerkowe, co oznacza, że do nerek dostaje się zbyt dużo białka, którego one nie są w stanie przefiltrować. Oznacza to, że same nerki są bardziej obciążone niż normalnie, ale działają jeszcze prawidłowo. Uszkodzenia nerek mogą mieć podłoże:
- kłębuszkowe,
- cewkowe,
- kłębuszkowo-cewkowe.
Białko może pojawić się w moczu wskutek długotrwałego przebywania w pozycji pionowej, gorączką lub po wysiłku. Zdarza się także przyczyna zanerkowa – co oznacza, że białko w moczu pojawia się wskutek jego nadmiernego wydzielania w cewkach.
Stany, które mogą wywołać białko w moczu u dziecka:
- zespół nefrotyczny,
- uszkodzenie nerek,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- nefropatia,
- sarkoidoza,
- zespół Fanconiego,
- aminoacyduria,
- hemoglobinuria,
- mioglobinuria,
- zespół Turnera-Kiesera,
- choroba Anderssona-Fabry'ego,
- rodzinna gorączka śródziemnomorska,
- zakrzepica żyły nerkowej,
- szpiczak mnogi,
- zakażenie wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby czy kiły.
Są także stany niechorobowe, które mogą wywołać pojawienie się pewnych ilości białka w moczu. Oznacza to, że dziecko nie musi być chore, aby w jego moczu pojawiło się białko. Do białkomoczu prowadzą:
- odwodnienie,
- duży wysiłek,
- silny stres,
- gorączka,
- przemarznięcie,
- przegrzanie.
Białko w moczu pojawia się także pod wpływem różnych substancji, takich jak niesterydowe leki przeciwzapalne, nikotyna, sole złota, narkotyki (opiaty).
W przypadku wykrycia białkomoczu u dziecka, należy powtórzyć test trzykrotnie, w tygodniowych odstępach. Zdarzają się fałszywe wyniki pozytywne, kiedy mocz dziecka ma pH wyższe niż 8, a także w przypadkach zanieczyszczenia próbki. Trzeba także zwrócić uwagę, aby przed pobraniem moczu do badań dziecko unikało wysiłku fizycznego. W kolejnych badaniach dobrze jest badać mocz poranny.
2. Następstwa białkomoczu
Zespół nerczycowy podejrzewa się w przypadku, jeśli w moczu przez 24 godziny wystąpi 3,5 g lub 50 mg białka na kilogram masy ciała badanego (także w ciągu doby). Zespół nerczycowy jest następstwem chorobowego białkomoczu. Objawia się on:
- hipoalbuminemią,
- lipidurią,
- hiperlipidemią,
- obrzękami,
- przesiękami do jam ciała.
U dzieci przyczynami tego groźnego stanu chorobowego są:
- zmiana minimalna – zmiany chorobowe dotykają naczyń krwionośnych wewnątrz nefronów, co jest niewidoczne w badaniu zwykłym mikroskopem (stąd nazwa),
- ogniskowe minimalne szkliwienie – tkanka bliznowaciejąca pojawia się w kłębuszkach nerkowych,
- błoniasto-rozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek – rzadki rodzaj kłębuszkowego zapalenia nerek,
- rozplem mezangialny – pojawienie się komórek mezangialnych lub zapalnych w kłębuszku nerkowym,
- błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek.
Bardzo ważne jest, aby zdiagnozować, co jest przyczyną białkomoczu u dziecka. Białkomocz wywołany aktywnością jest niegroźny dla zdrowia, jednak wykrycie białka w moczu może oznaczać stan chorobowy, który może prowadzić do poważnych zaburzeń.